ارتش اسرائیل: کنترل گذرگاه مرزی رفح در جنوب غزه را در دست داریم

ارتش اسرائیل بامداد سه‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت، اعلام کرد که کنترل گذرگاه رفح در غزه از سمت شرقی این منطقه را در دست گرفته‌ است

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده که سربازان ارتش جستجوی منطقه عملیاتی را که از آن، از جمله روز یکشنبه حملات راکتی به سوی گذرگاه کرم شالوم در داخل خاک اسرائیل انجام شد، ادامه داده و توانسته‌اند محور صلاح‌الدین را «به طور کامل به کنترل خود درآورند».

بر اساس این بیانیه، در این عملیات «۲۰ خرابکار» کشته، سه دهانه تونل کشف و یک خودرو که بمب در آن جاسازی شده و به سوی نیروهای اسرائیل حرکت می‌کرد، منهدم شد.

در همان حال وبسایت آکسیوس گزارش داد که مقام‌های اسرائیلی ادعا می‌کنند که دولت بایدن از آخرین پیشنهاد توافق برای آزادی گروگان‌‌ها و آتش‌بس که مصر و قطر بر سر آن با حماس مذاکره می‌کردند اطلاع داشت، اما قبل از اینکه حماس روز دوشنبه اعلام کند که آن را پذیرفته است، اسرائیل را در جریان قرار نداد.

همچنین ارتش اسرائیل اعلام کرد صبح امروز در حریم هوایی خلیج حیفا رزمایشی نظامی انجام خواهد داد.

یک منبع آگاه گفت ارتش اسرائیل قصد دارد بر تمام کمک‌هایی که به غزه وارد می‌شود نظارت کند و افزود تسلط اسرائیل بر گذرگاه رفح، توانایی اصلی حماس را در نشان دادن اینکه همچنان بر غزه حکومت می‌کند، از بین خواهد برد.