ارتش در بیانیه جدیدی که پس از دو روز سکوت منتشر ساخت، حدسیاتی زده که قانع کننده نیست

دیدگاهی که نیروی دریایی ارتش ایران، پس از دو روز سکوت نسبت به انفجار در ناوچه کنارک، کارشناسان امور نظامی را در مورد علت بروز این فاجعه قانع نکرده است. آن ها می گویند که ارتش احتمالات سه گانه ای مطرح ساخته و خود نیز نمی داند که چرا و چگونه موشکی که از رزم ناو جماران در یک تمرین دریایی شلیک شده بود، چرا به ناوچه اصابت کرده، و این در صورتی که هدف، اصابت به یک سطح شناور بوده است که جماران ظاهرا آن را نشانه گرفته بود.

وب‌سایت “آجا” وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ن با انتشار گزارشی ویدئویی عامل شلیک به ناوچه کنارک را “نقص فنی موشک” و یا “جنگ الکترونیک” معرفی کرد. یک فرمانده پیشین نیروی دریایی نیز گفت که ممکن است ناوچه کنارک بدون اطلاع از انجام مانور، در تیررس موشک قرار گرفته بود.

در گزارش رسمی ارتش ایران آمده است که  ناوچه کنارک در جریان این مانور ماموریت داشته یک شناور مسطح را در نقطه ای قرار دهد که مورد حمله موشک جماران قرار گیرد و منفجر شود. ولی به عللی که هنوز معلوم نیست، موشک به سوی ناوچه تغییر مسیر داده و به آن اصابت کرده که موجب جان باختن ۱۹ نفر از ملوانان و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر گردیده است.

به موجب این توضیحات ارتش، ممکن است موشکی که ظاهرا در یک کارخانه بیرون از ارتش تولید شده، نقص فنی داشته و از مسیر هدف منحرف گردیده و به ناوچه اصابت کرده است.

عامل دومی که ارتش آن را محتمل می داند آن است که در اثر یک جنگ الکترونیک، “دشمن” توانسته است موجب تغییر مسیر موشک گردیده و آن را به سمت ناوچه هدایت کرده است.

رژیم ایران دوست دارد هر حادثه سویی را به “دشمن” نسبت دهد تا از خود سلب مسئولیت کند.

آگاهان امور نظامی این احتمال قریب به یقین را مطرح می سازند که شلیک کنندگان موشک، بررسی نکرده بودند که آیا ناوچه، پس از انجام ماموریت خود که همانا قرار دادن یک سطح شناور در آب دریا بوده تا موشک به سوی آن شلیک شود، به حد کافی از آن محل دور نشده بود و رادار موشک به طور طبیعی، آن را به سوی هدف محسوس تر و بزرگتر یعنی ناوچه کشانده، که چند متری هم روی آب دریا شناور است.

علت هرچه باشد، شلیک این موشک و تلفات وارده، نمونه دیگری از بی تجربگی و ندانم کاری مسئولان امور در حکومت اسلامی و یا کیفیت پائین جنگ افزارهای تولیدی در داخل ایران می باشد.

احتمال دیگری که از جانب فرمانده پیشین گردان شناوران دریایی، نظامی هوشنگ صمدی مطرح شده، آن است که ناوچه کنارک از جریان تمرین دریایی اصلا آگاهی نداشته و موتور آن خاموش بوده و بدون اطلاع در محدوده مانور حضور داشته و به همین علت هدف قرار گرفته است.

هوشنگ صمدی این ارزیابی را با استناد به شنیده های خود، در روزنامه آرمان منتشر کرده است.

آگاهان می گویند: علت هر چه باشد، (یعنی نقص فنی موشک، اشتباه در هدف گیری، جنگ الکترونیک، و یا هر علت دیگر) نمی تواند اهمال و بی تجربگی مسئولان امر را پرده پوشی کند.

پیش از این رید فاستر، کارشناس نظامی و تحلیلگر ارشد اندیشکده معروف “جِینز” در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که احتمال دارد در جریان رزمایش، “موشک ضد کشتی نور” به این ناوچه شلیک شده باشد.

به نقل از منابع محلی در منطقه، در هنگام حادثه قایق‌های محلی پیش از رسیدن ارتش، سرنشینان کنارک را نجات دادند

در این گزارش آمده است  تعدادی از مجروحان و جان‌باختگان ناوچه کنارک، به وسیله قایق‌‌های ماهی‌گیری محلی به ساحل منتقل شدند.که اگر آنها به نجات شان نمی آمدند، شمار قربانیان به مراتب افزایش می‌یافت.

چند منبع محلی نیز که نخواستند  به دلایل امنیتی هویت شان فاش شود گفته اند:  نیروهای امداد ارتش جمهوری اسلامی “با تاخیر چند ساعته” برای نجات افراد وارد عمل شدند.

این  منابع محلی گفته اند:   در هنگام برگزاری رزمایش نظامی، این منطقه پاکسازی نشده بود و به قایق‌های محلی اخطار قبلی درباره حضور نیافتن در محدوده برگزاری رزمایش داده نشده بود.

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش اعلام کرده که در جریان این اتفاق، ۱۹ نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شده‌اند. در حالی که آسوشیتدپرس نوشته که ظرفیت این ناوچه ۲۰ نفر است و “معلوم نیست که چگونه ۳۴ نفر در آن کشته و زخمی شده‌اند.