ارتش سوریه: اسرائیل دوباره به حمله هوایی دست زد. منابع آگاه: اسلحه ارسالی ایران در دمشق نابود شد

دولت سوریه طبق معمول ادعا کرد که در جریان حمله هوایی که شب گذشته انجام گرفت و به نیروی هوایی اسرائیل نسبت داده شد، اکثر موشک های پرتاب شده، توسط پدافند هوایی سوریه شکار گردیده و به هدف اصابت نکرده است. ولی سخنگوی ارتش سوریه در مورد نقاطی که مورد حمله قرار گرفته و میزان آسیب وارد آمده سخنی نگفت.

منابع خبری وابسته به اپوزیسیون سوریه گزارش دادند که این حمله نیز، همانند اکثر حملات دیگری که در سه سال اخیر انجام گرفته، علیه محموله های جدید اسلحه بوده که رژیم ایران با هواپیما به فرودگاه دمشق فرستاده و کوتاه مدتی پس از آن که تخلیه شده و به انبار منتقل گردیده، حمله هوایی اسرائیل انجام گرفته است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در گزارش خود نوشت که حمله هوایی اسرائیل علیه مواضعی در جنوب شرقی دمشق پایتخت آن کشور، پاسی پس از ساعت یک بامداد امروز (دوشنبه) صورت گرفته، ولی پدافند هوایی سوریه توانسته است اکثر موشک ها را در هوا شکار کند. این ادعایی است که ارتش سوریه، هربار پس از وقوع حملات موشکی که به اسرائیل نسبت داده می شود عنوان می کند و تعیین میزان درستی آن از جانب منابع غیرنظامی قابل بررسی نیست. ولی در گزارش ها آمده است که صدای انفجارهای شدید در حومه دمشق شنیده شده است.

در گزارش سانا گفته شده که این حملات هوایی از جانب بخش شمالی اسرائیل و بلندیهای گولان صورت گرفته است. ولی مشخص نیست که آیا پرتاب موشک ها توسط هواپیما بوده و یا از پایگاه زمینی شلیک شده است.

در سه سال اخیر بارها اعلام گردیده که نیروی هوایی اسرائیل به بمباران هدف های سپاه قدس و نیروهای وابسته به آن در سوریه ادامه می دهد. ولی در حالی که در گذشته این حملات از طریق پرتاب موشک های هوا به زمین بود، تصور می شود که اکنون مدتی است جنگنده های اسرائیلی از ورود به حریم هوایی سوریه خودداری می ورزند و موشک های خود را از فاصله مطمئنی شلیک می کنند. این شیوه، سربازان روسی مستقر در سوریه را به خطر نمی اندازد و ارتش روسیه هیچ مخالفتی با آن نشان نمی دهد.

با آن که اسرائیل نسبت به مسؤولیت حمله شب گذشته و حملات پیشین خودداری ورزیده، ولی رسانه های اسرائیلی خبر دادند که روز گذشته (یکشبنبه) در اوج نشست هیات دولت درباره کورونا، نخست وزیر و وزیر دفاع به طور ناگهانی جلسه را ترک گفتند و به اتاق جداگانه ای رفتند و مشورت هایی انجام دادند که از ماهیت آن خبری در دست نیست.

رژیم ایران همچنان به انتقال اسلحه از طریق هواپیما به سوریه ادامه می دهد ولی در همان حال تلاش ها برای ارسال اسلحه از طریق زمینی و از راه خاک عراق ادامه دارد. ولی همان کاروان ها نیز تاکنون بارها توسط هواپیماهای ناشناس مورد حمله قرار گرفته و نابود شده است.