ارتش سوریه: تانک های اسرائیلی یک خمپاره به سوی خاک سوریه شلیک کرده اند، ولی علت آن مشخص نشده است

ارتش سوریه: تانک های اسرائیلی یک خمپاره به سوی خاک سوریه شلیک کرده اند، ولی علت آن مشخص نشده است

رسانه های سوریه اعلام داشتند که ارتش اسرائیل شامگاه دیروز (یکشنبه) یک خمپاره به سوی خاک آن کشور شلیک کرده است. احتمال میرود که این خمپاره به سوی نقطه ای به نام الحاضر در ناحیه قنیطره شلیک شده باشد. ولی تصور نمی رود که آسیبی به دنبال داشته است.

اسرائیل در این باره به سکوت ادامه می دهد. در هفته های اخیر این یکی از موارد نادری است که ارتش اسرائیل به داخل خاک سوریه شلیک می کند.

در همین رابطه، کارشناسان نظامی می گویند که از سه ماه پیش که یک هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلیوشین ۲۰ در اثر اصابت موشک از جانب ارتش روسیه متلاشی شد و همه پانزده نفر سرنشینان آن جان باختند، اقدامات اسرائیل برای نابود کردن مواضع و پایگاه های سپاه قدس در سوریه تقریبا متوقف شده است.

البته این احتمال مطرح است که رژیم ایران به علت کمبود مالی، از ابعاد فعالیت نظامی برای استقرار در سوریه کاسته است. ولی به موازات آن، این احتمال وجود دارد که اسرائیل از بیم درگیری جنگی با ارتش روسه صلاح دیده از عملیات را متوقف سازند.

اسرائیل تا دو سال پیش، از دخالت در جنگ داخلی در سوریه خودداری می کرد. ولی در همان حال، اسرائیل به شماری از شهروندان مرزی سوریه اسلحه رساند تا از نزدیک شدن نیروهای داعش به مرز اسرائیل جلوگیری کنند. همچنین کمک اسرائیل، شامل انتقال چند هزار تن از شهروندان زخمی سوریه برای درمان رایگان در اسرائیل بود.

ولی از هنگامی که رژیم ایران به دخالت علنی و گسترده در جنگ سوریه پرداخته و می خواهد آن کشور را به پایگاهی برای دست اندازی علیه اسرائیل با شعار نابودی این کشور مبدل سازد، اسرائیل حملات هوایی علیه مواضع وابسته به رژیم ایران را آغاز کرده است تا سپاه قدس نتواند در سوریه استقرار دائم داشته باشد.