ارتش عراق اعلام کرد: بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به این کشور را مصادره کرد

به گزارش شبکه الشرقیه عراق، ارتش این کشور، طی عملیاتی «بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق» را در استان دیاله کشف کرده است. این در حالی که مقامات ایرانی مکررا هشدار داده‌اند تحریم‌های آمریکا علیه حکومت اسلامی باعث کمبود دارو در کشور شده است.

در این گزارش آمده است که  نیروهای ارتش عراق صدها هزار قلم دارو را از ۱۹ کامیون کشف کرده‌اند. این کامیون‌ها برای فرار از پرداخت هزینه‌های گمرک که گفته می‌شود بالغ بر صدها هزار دلار است از یک جاده فرعی حرکت می‌کردند.

اطلاعات ارتش عراق در ادامه گفته است که متخلفان و داروهای توقیف شده به مقامات مربوطه در عراق تحویل داده شده‌اند تا اقدامات قانونی در مورد آنها  انجام بگیرد.

ظریف ، وزیر خارجه حکومت  ایران پیشتر گفته بود:  «تحریمهای اخیر آمریکا   نشان‌دهنده تلاششان برای مانع شدن از خریدهای بین‌المللی و رسیدن غذا و دارو به مردم ایران است. این اقدام، نقض تمام تعهدات بین‌المللی نه‌تنها برجام بلکه نقض اصول شناخته‌شده بین‌المللی در مصونیت بانک‌های مرکزی است».

او گفته بود:  مردم ایران اگر می‌خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند. اکنون، وزارت خزانه‌داری آمریکا، نه فقط غذا، بلکه واردات دارو توسط ما را هدف قرار داده است.

ایالات متحده بارها تاکید کرده که تحریم‌هایی که علیه ایران وضع کرده، اقلام انسان‌دوستانه نظیر دارو را شامل نمی‌شود.