اردوغان:ترکیه تنها کشوری است که قدرت و تعهد لازم برای مبارزه با داعش را دارد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هشدار داده است که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه می بایست به دقت برنامه‌ریزی و با همکاری شرکای مناسب انجام شود.

رجب طیب اردوغان در مطلبی که دوشنبه دیروز در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده گفت: ترکیه تنها کشوری است که قدرت و تعهد لازم برای انجام چنین همکاری را دارد.

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرده که کشورش خود را به شکست حکومت اسلامی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی متعهد می‌داند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین در بخش دیگری از مطلب خود تصریح کرده است که تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از سوریه تصمیم درستی است.

این مطلب رجب طیب اردوغان یک روز پیش از دیدار او با جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید منتشر شده است.

ترامپ ماه گذشته میلادی به طور غیر منتظره اعلام کرد که ۲ هزار نیروی آمریکایی از سوریه  خارج خواهند شد.

حضور نیروهای آمریکایی در منطقه تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق که متشکل از نیروهای شبه نظامی کرد میباشد باعث ثبات در این منطقه شده بود.

ولی ترکیه یگان‌های مدافع خلق را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند و این در حالی است که روز گذشته مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که خروج نظامیان آمریکا از سوریه در روندی آهسته تر انجام خواهد گرفت و این امر نیز مشروط به شکست باقیمانده گروه حکومت اسلامی داعش و گرفتن تضمین از ترکیه برای خودداری از حمله به کردهای سوریه است.

کاخ سفید می گوید تصمیم ترامپ در خصوص خروج از سوریه تغییر نکرده است و در همین حال دوشنبه سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد دولت را موضع خود در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را تغییر نداده است.