اردوغان: اگر توافق سوچی اجرا نشود، ترکیه مرز سوریه را «پاکسازی» می‌کند

رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه  گفت اگر شبه‌نظامیان کرد سوریه تا پایان مهلت توافق شده با روسیه از مرز عقب‌نشینی نکنند، ترکیه منطقه را از «تروریست‌ها» پاکسازی خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی با اشاره به شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» اظهار داشت: «اگر تروریست‌ها تا پایان مهلت ۱۵۰ ساعته از منطقه بیرون نروند، ما کنترل آنجا را به دست می‌گیریم و خودمان پاکسازی می‌کنیم».

بیشتر در این باره:اعزام صدها پلیس نظامی روسیه به سوریه برای استقرار در مرز با ترکیه
اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، سه‌شنبه گذشته در شهر ساحلی سوچی بر سر عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کرد تا ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه به توافق رسیدند و قرار شد مسکو نیز شرایط را برای عقب‌نشینی آنها تسهیل کند. مهلت توافق شده تا ساعت ۶ غروب سه‌شنبه به وقت محلی به پایان می‌رسد.

آقای اردوغان اما به رغم تهدیدهای خود گفت که ترکیه «تا حد زیادی» به اهداف خود مبنی بر ایجاد یک «منطقه امن» در برابر شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق و اعضای گروه داعش دست یافته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را شاخه‌ای از حزب منحله کارگران کردستان موسوم به «پ‌کاکا» می‌داند که از سال ۱۹۸۴ تاکنون با دولت این کشور در نبرد است. پ‌کاکا در فهرست سیاه آنکارا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد و همه آنها این گروه را تروریستی قلمداد می‌کنند.

آقای اردوغان همچنین خواستار حمایت جامعه بین‌المللی از برقراری «منطقه امن» شد تا حدود ۳.۶ میلیون پناهنده سوری که اکنون در ترکیه به‌سرمی‌برند بتوانند در آنجا سکونت کنند.

وی هشدار داد: «در مرحله اول این پروژه یک تا دو میلیون نفر از آنها [به سوریه] بازخواهند گشت، اما اگر حمایتی از این پروژه صورت نگیرد، راهی باقی نمی‌ماند جز آن که درها را باز کنیم و بگذاریم که به اروپا بروند».

اردوغان پیش از این نیز اروپا را تهدید کرده بود که سیل پناهجویان سوری را روانه این قاره خواهد کرد، امری که اروپایی‌ها آن را به «باج‌خواهی» تعبیر کرده‌اند.