اردوغان به مردم ترکیه تاکید کرد:  به هیچ وجه کالاهای ساخت فرانسه را نخرید

طیب رجب اردوغان،  رئیس جمهوری ترکیه رهبران جهان را به همکاری برای کمک به مسلمانانی که در فرانسه مورد ظلم واقع می‌شوند فراخوانده و از مردم کشورش خواست کالاهای ساخت فرانسه نخرند.

اردوغان در ادامه سیاست های تهاجمی خود به واژه های بی ادبانه ادامه می دهد و حکومت هم تصمیم گرفته که کالاهای فرانسوی تحریم شود.

این در حالی که کشورهای اروپایی از سیاست فرانسه برای جلوگیری از فعالیت های افراطیون اسلامی  استقبال کردند

او افزود: خطاب به تمام رهبران جهان می‌گویم؛ بیایید اگر در فرانسه علیه مسلمانان ظلم می‌شود با همکاری یکدیگر به آنها کمک کنیم.

اردوغان در ادامه گفت: سیاست اسلام‌ستیزی و دشمنی با مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی توسط مقاماتی در سطح روسای دولت این کشورها حمایت می‌شود.

آگاهان امور می گویند: در ماه های اخیر بر سر استخراج گاز از آبهای مدیترانه،  دولت ترکیه موجب یک بحران منطقه ای شد و فرانسه ناچار گردید رزم ناو به منطقه بفرستد و این آتش اختلاف با سربریدن معلم تاریخ در حومه پاریس به اوج تازه ای رسید و اردوغان مکرون را بیمار روانی نامید

اردوغان در ارتباط با سخنان اخیر پرزیدنت ماکرون که خواهان جلوگیری از فعالیت های افراط گرایان اسلامی در فرانسه شده بود افزود: این حملات با تشویق و حمایت رهبر فرانسه که به لحاظ عقلی نیاز به درمان دارد آغاز شده ‌است.

مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفته بود:  “جمعیت شیخ یاسین” با قتل فجیع یک معلم تاریخ در حومه پاریس ارتباط مستقیم دارد و منحل می‌شود. این گروه به نام پایه‌گذار جنبش اسلام‌گرایان افراطی حماس نام‌گذاری شده و رهبر آن در فرانسه زندانی است.

امانوئل مکرون “جمعیت شیخ یاسین” در فرانسه را مسئول مستقیم قتل ساموئل پاتی، معلم تاریخ مدرسه‌ای در حومه پاریس معرفی کرد که جمعه گذشته به طرز فجیعی کشته شد.

اردوغان همچنین  خطاب به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت: گویا در کشور شما آزادی دین وجود داشت و دولت شما ضامن امنیت افرادی که فرایض دینی خود را به جا می‌آورند بوده، پس چرا بیش از ۱۰۰ نیروی پلیس به نماز صبح در یک مسجد یورش برد؟ شما تاکنون چنین مواردی را در مورد ترکیه ‌شنیده یا دیده‌اید؟ خیر، چون در ترکیه آزادی دین به معنای واقعی کلمه وجود دارد.

اردوغان  افزود: نژادپرستی و اسلام‌ستیزی یک حالت روان‌پریشی است که بدون توجه به شغل و موقعیت، توانایی‌های ذهنی و وجدان را دچار زوال می‌کند، شما فاشیست به معنای واقعی کلمه بوده و حلقه‌هایی از زنجیر نازیسم واقعی هستید.

شدت گرفتن این بحران منطقه ای ضربه تازه ای به پول تضعیف شده ترکیه وارد اورد و نرخ لیر ترک دوباره تنزل یافت .