اردوغان تعصب گرایی اسلامی را حمایت می کند و در سوریه جنایت می آفریند

 

نوشتۀ: نوید اخگر

در پی بروز مناقشات  متعدد از جمله مساله استرداد فتح الله گولن، تداوم حمایت آمریکا از نیروهای کُرد یگان مدافع خلق (ی‌پ‌گ) در شمال سوریه، و نیز افشای برخی از اسرار پرونده ی کمک اردوغان و نزدیکان وی به رضا ضراب ایرانی- تُرک و از همدستان قاچاق و پولشوئی رژیم جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران روابط اردغان با امریکا را وارد فاز بحرانی کرده است.

تصمیم پرزیدنت ترامپ در برسمیت شناختن اورشلیم بعنوان پایتخت اسرائیل نیز گویا موقعیتی اپورتونیستی برای ترکیه محسوب میشد که منجر به تصمیم اردوغان و فراخوانی ۵۷ عضو کشور های همکاری اسلامی شد و گرفتن مواضع سرسختانه بر علیه امریکا و اسرائیل گردید و حسن روحانی شخصا برای ریختن بنزین بر روی این موضوع در محل کنفرانس حاضر شده بود

از سال ۲۰۰۲ و بروی کار آمدن حزب اسلام گرای عدالت و توسعه در ترکیه اردغان سعی میکند رهبری کشور های اسلامی را بدست بگیرد موضع گیری های حاد وی بنفع سازمانهای تروریستی اسلامی نظیر حماس در جریان گفتگو با رهبران سیاسی اسرائیل یا برخورد با کشتی حامل کمک به نیروهای تروریستی فلسطینی و درگیری با اسرائیل و کاسه از آش داغتر برای حق و حقوق آنان زنگهای خطر سر برداشتن یک هیولای جدید اسلامی در منطقه را بصدا در نمیآورد؟

تروریسم اسلامی اگر دیروز فقط مردم بیگناه یهودی را در شهرهایشان  تهدید میکرد در اتوبوس های مدرسه و رستورانها بمب گذاری میکرد و توسط  رژیم اسلامی ایران تسلیح میشد جنگ های ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ روزه غزه را به نمایندگی از ملایان ایران بر علیه اسرائیل براه میانداخت و مردم بیدفاع آن کشور را  موشک باران میکرد امروز در سراسر جهان به یک معضل تروریستی وسیع و بین المللی تبدیل گشته است همان نیروهائی داعشی و حماسی مسلمانی که اردغان در حمایتشان کم نمیگذاشت جهان و شهر های اروپا و امریکا را روزانه مورد حملات تروریستی خود قرار میدهند.

جهان به این فکر میکند که برخورد اردوغان در حمایت از نیروهای فناتیزم اسلامی و تروریستی داعشی و فلسطینی دیروز از یکطرف و کشتار کودکان و مردم بی دفاع کُرد در شمال سوریه امروز از طرف دیگر راه به کجا میبرد و چرا جهان و شورای امنیت باید قاطعانه وارد عمل شوند . پاشیدن تخم بنیاد گرائی اسلامی در ترکیه در امروز با حمایت اردغان محصولش را فردا  چه کسی درو خواهد شد؟

تحلیل گران بیطرف معتقدند که ورود اردوغان در جنگ با نیروهای ی پ گ ارتش ترکیه را درگیر در باتلاقی خواهد کرد که تنها ثمر آن بی ثباتی و تنش نظامی در خاورمیانه خواهد بود

القاعده و طالبان و داعش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نتیجه چه پروسه سیاسی هستند؟  چشم بستن اردغان بر تروریسم اسلامی جمهوری اسلامی که با کمک حماس بر یهودیان بی سلاح در شهر ها موشک پرانی میکند و از طرفی دست در جیب رضا ضراب دارد  چرا صورت میگیرد و خطراتش برای منطقه و جهان چیست؟.

زندانی کردن خبرنگاران و ژورنالیست ها در ترکیه بریدن زبانها و آزادی بیان و زندانی کردن روشنفکران و نویسندگان از بلایای روزانه ترکیه امروزی در زیر سلطه اردغان مسلمان است و انجمن جهانی قلم مستمرا ترکیه و اعمال ضد انسانی دولت اردوغان را در زندانها در بریدن زبانها و شکستن قلمها در جامعه در دستور کار دارد. آیا هم پیمانان ناتو باید تمامی این مسائل را تا انفجار مهیب اسلام تروریستی دیگری در ترکیه که به کشتار صریح سکولاریسم خواهد انجامید به تماشا بنشینند؟

آیا جهان  تا کی میتواند کشتار کودکان زنان بی پناه کُرد را  در سرمای کوهستانهای شمال سوریه نظاره گر باشد و سکوت کند تا اردوغان مسلمان با توپ و تانگ و هواپیماهای بمب افکن به نیروهائی حمله کند که در خط اول جبهه به مقابله با داعش اقدام کرده بودند.

جامعه جهانی باید شرمسار خون کودکان و زنانی باشد که از حد اقل های زندگی برخوردارند و بیشترین بهای انسانی را برای زنده بودن و مبارزه با اسلام داعشی میپردازند.

نوید اخگر

۲۴ ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی سوئد استکهلم

3 دیدگاه‌

  1. اردوغان با حمایت مالی هزار میلیاردی ایران بقدرت رسیده و جز دم تکان دادن و اطاعت از فرمانهای حکومت ایران اختیاری ندارد و با نمایش کودتا هم عملا تمام مخالفان دیکتاتوری وی را نابود کرد

  2. Thanks Mr. Navid ,that is right ones evil islamic nationalistic same erdogan now killing Kurdish people and dreams panturkism and this radical islam always deosnt acsept freedom because this extrem ideologi of islam same as cancer isis and al-qaida,talibans ,hamas and more,,mulla of iran export shia and erdogan dreams before history.we have never can see democracy in the Midlle East because all isalms country brutal regime help of religion tyranny to oppress people.God help Israel no this all country in the region and if hitler nazisim putrefy from this world so i hope one we can living in harmony with out radical islam.Thanks radioisrael that all can comment in Your site.

Comments are closed.