اردوغان به نتانیاهو: “تو تروریستی”. پاسخ نتانیاهو:”خودت تروریستی”

در همان حال که سران حکومت اسلامی ایران می کوشند از ریخته شدن خون تظاهرکنندگان فلسطینی به بیشترین بهره برداری تبلیغاتی بپردازند و دفاع خود از ترور فلسطینی را یک واجب اسلامی جلوه دهند، اسلامگرای دیگری در منطقه، می کوشد خون فلسطینیان را به نردبانی برای رسیدن به رهبری جهان اسلام مبدل سازد.

ولی نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، امروز (دوشنبه) به سخنان تواهین آمیز رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه قاطعانه پاسخ گفت و از جمله اظهار داشت که واژه “تروریست” لقبی است که به خود او می برازد. زیرا اسرائیل از خاک خود در برابر خشونت و ترور دفاع کرده و تروریست آن هایی هستند که فلسطینیان را به پای مرز می کشانند که مرتکب خشونت شوند و باعث خونریزی و مرگ گردند.

اردوغان با اشاره به کشته شدن ۱۶ تن از هزاران نفر فلسطینی هایی که در کنار مرز اسرائیل به اغتشاش دست زده بودند، ادعا کرد که اسرائیل مرتکب “قتل عام” شده است.

این دروغ آشکار، در حالی از زبان اردوغان جاری می شود که ارتش ترکیه با هجوم به خاک سوریه، به کشتار کردهای نواحی شمالی آن کشور دست زده و زن و کودک را به هلاکت رسانده است. این جنایات را ارتش ترکیه با ادعای دفاع از امنیت کشور خود مرتکب می شود. ولی از دیدگاه اردوغان، اسرائیل حق ندارد بدون وارد شدن به داخل غزه، از مرز خود دفاع کند و نگذارد که فلسطینیان به خاک این کشور هجوم آورند.

حماس تائید کرده که ده تن از شانزده نفر کشته شدگان اغتشاشات نوار مرزی، تروریست های عضو آن سازمان بوده اند.

اردوغان در سال های اخیر ده ها هزار نفر از شهروندان ترک را به ادعای مخالفت با رژیم او زندانی کرده و هزاران کرد شهروند ترکیه را نیز کشته یا مجروح ساخته است.

اردوغان در سخنرانی توهین آمیز خود خطاب به نخست وزیر اسرائیل گفت: «های نتانیاهو تو اشغالگر هستی، تو تروریست هستی».

نخست وزیر اسرائیل، متقابلا با اشاره ضمنی به جنایت ارتش ترکیه، گفت که تروریست خود اردوغان است.

آگاهان سیاسی در اسرائیل می گویند که این صراحت لهجه نخست وزیر اسرائیل، به دنبال چند سال سکوت و دوری از افزایش تنش با ترکیه، نشان آن است که سران اسرائیل معتقد گردیده اند که اردوغان یک یهودستیز علاج ناپذیر است و باید در برابر او “تغارف” را کنار گذاشت.

 

4 دیدگاه‌

Comments are closed.