اردوغان هرگونه مذاکره با کردها و آتس بس را رد کرد اما از ورود ارتش سوریه به مناطق کردنشین استقبال کرد

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه بک هفته پس از هجوم نظامی به داخل خاک سوریه و حمله به مناطق کردنشین این کشور احتمال هرگونه آتش بس را رد کرد و گفت:کشورش «هرگز» در شمال‌شرق سوریه آتش‌بس اعلام نخواهد کرد و قصد مذاکره با شبه‌نظامیان کـرد را ندارد.

پس از آنکه دونالد ترامپ اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می شوند ترکیه حملات خود به این مناطق را آغاز نمود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، ۲۳ مهر ماه در بازگشت از سفر خود از باکو، به خبرنگاران گفت حملات تا زمانی که اهداف مورد نظر آنکارا تامین نشود، ادامه خواهد داشت. آقای اردوغان گفته نگران تحریم‌ها نیست.

ایالات متحده پس از این اقدام نظامی ترکیه روز دوشنبه رشته تحریم هایی را بر علیه ترکیه اعمال کرد که از جمله این تحریم ها لغو یک قرارداد ۱۰۰ میلیارد دلاری و همچنین تحریم سه وزارتخانه این کشور می باشد.

دونالد ترامپ پیش از این حمله به ترکیه هشدار داده بود که در صورت اقدام نظامی به گفته او اقتصاد ترکیه را ویران خواهد کرد.

روز گذشته این احتمال نیز مطرح شد که ناتو خواستار اخراج ترکیه می باشند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی (۱۵ فروردین ۱۳۲۸) با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی. پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۲۹ عضو دارد. ترکیه که یکی از این اعضاست از ۱۹۵۲ به عضویت ناتو در امده است.

رئیس‌جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران اظهار کرده «گفتند آتش‌بس اعلام کن. ما هرگز آتش‌بس اعلام نخواهیم کرد. بر ما فشار می‌آورند تا عملیات را متوقف کنیم. تحریم وضع می‌کنند. هدف ما روشن است. ما نگران هیچ تحریمی نیستیم».

رجب طیب اردوغان می‌گوید در جریان مکالمه تلفنی با با ترامپ در اوایل هفته جاری میلادی، خواستار اعزام یک هیئت آمریکایی به آنکارا برای بحث در مورد خواسته‌ها و تلاش برای دستیابی به یک توافق شده‌است.

مناطق کردنشین که در سالهای گذشته به نوعی اختیار این مناطق را در دست داشتند پس از این حمله با دولت بشار اسد توافق کردند که ارتش این کشور به این مناطق بازگردند و اردوغان نیز گفته از این امر استقبال می کند.