اردوغان گفته بود تحریم های آمریکایی را نادیده می گیرد، ولی مبادلات با ایران یک سوم کمتر شد

با آن که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بارها به ایالات متحده گفته بود که حاضر نیست به تحریم ها علیه رژیم ایران گردن نهد، و ادامه مبادلات بازرگانی با ایران را یکی از اولویت ها تجارت خارجی ترکیه دانسته بود، روزنامه “فایننشال تریبون” در گزارشی نوشت :  میزان مبادلات تجاری ایران با ترکیه در هشت‌ ماه نخست سال جاری میلادی بیش از ۳۳ درصد افت کرده است .

موسسه آماری ترکیه نیز در گزارشی اعلام کرد :  ارزش تجارت بین دو کشور در هشت ماه نخست سال جاری  با توجه به تنگ تر شده تحریم ها علیه ایران چهار میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار بوده است. که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال قبل در  حدود یک سوم افت نشان می‌دهد.

در گزارش فایننشال تریبون، آمده است که سهم صادرات کالای ایران به ترکیه در دوره مورد بررسی دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است.

که با کاهش  حدود ۴۳ درصدی نسبت به سال گذشته است.و هم چنین واردات ایران از این کشور با ۱/۵۶ میلیارد دلار نسبت به سال گذشته حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

فایننشال تریبون، در ادامه نوشته که ایران نوزدهمین مقصد صادراتی ترکیه و شانزدهمین کشور بزرگ صادرکننده کالا به این کشور در دوره مورد بررسی بود.همچنین  تراز تجاری میان دو کشور به حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به زیان ایران کاهش یافته است.

این روزنامه نوشته است : صادرات ایران به ترکیه تنها در ماه اوت سال جاری میلادی بیش از ۸۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال گذشته به ۸۴/۶۶ درصد کاهش داشته است، در حالی که واردات از این کشور همسایه در این ماه با ۴/۸۳ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۱۷۲/۶۶ میلیون دلار رسیده است.