اردوغان گفت: اقتصاد ترکیه پرقدرت است و نباید شایعات درباره بحران در ترکیه را قبول کرد

بحران بین ترکیه و آمریکا همچنان ادامه دارد

در شرایطی که سقوط ارزش لیر در ترکیه ادامه دارد رئیس جمهوری آن کشور با سقوط بی‌سابقه لیر تهدیدها به آمریکا را سخت تر کرده است.

به نظر می‌رسد که تنها ترکیه با بحران ارزی روبرو نیست و بحران اقتصادی بزرگی در انتظار این کشور است.

رجب طیب اردوغان در این هفته نیز به شعار دهی علیه  آمریکا سرگرم بود و آمریکا را متهم کرد که به ترکیه شبیخون زده است.

.اردوغان قبلاً هم گفته بود که علیه کشورش توطئه  شده و ترامپ قصد دارد علیه ترکیه جنگ اقتصادی واقعی راه بیاندازد.

ترکیه همچنین با حمله نظامی به ادلب مخالف ا است و انجام آن را یک فاجعه جدید انسانی می‌داند. جمهوری اسلامی- روسیه و ترکیه قرار است در تهیه قانون اساسی سوریه ایفای نقش کنند.

حال  در این مورد تا چه حد به توافق برسند روشن نیست. مسئله پناهندگان در اروپا و ادامه بحران در سوریه از جمله مسائلی است که اردوغان را سخت به خود مشغول کرده است.

اردوغان تهدید کرده که ترکیه خواهد کوشید دوستان جدیدی برای خود انتخاب کند او از روسیه و چین به عنوان دوستان جدید ترکیه نام برد.

اردوغان حتی در برابر سفیران کشورهای جهان در آنکارا گفت: ترکیه آماده جنگ است.

وزارت کشورترکیه اعلام کرد که: قوه قضاییه این کشور با هر خبر و تفسیر منفی درباره اقتصاد ترکیه به شدت برخورد خواهد کرد. شبکه‌های اجتماعی در این کشور که خبرها و تفسیرهای منفی انتشاردهند  ممنوع خواهند شد .

برخورد اقتصادی آمریکا و ترکیه بر ارزش سهام شرکتهای اروپایی که در امر گردشگری فعال هستند تاثیر گذاشته است و ارزش سهام شرکت هایی چون توماس کوک  و ایزی جت در بازار بورس لندن کاهش یافته است.

یک دیدگاه

  1. پرزیدنت اردوغان بزرگترین دشمن برای اقتصاد و سیاست ترکیه است.ایشان اگر چند هفته خاموشی برگزیند ،اقتصاد کشور رو به آرامش خواهد گذارد.سعدی شاعر نامدار ایرانی ،گوید:دوچیز تیره عقل است؛دم فروبستن به وقت گفتن ؛وگفتن بوقت خاموشی.

Comments are closed.