ارزیابی: آمریکا می کوشد با  ایجاد هماهنگی با اعراب و صلح با اسرائیل، جبهه ای ضد رژیم ایران برپا سازد

به گفته منابع آگاه خبری، دیدار وزیر خارجه ایالات متحده با همتای خود از عربستان سعودی، دو هدف مهم استراتژیک را دنبال می کرد که یکی افزایش همکاری و هماهنگی نظامی و دیپلماتیک برای رویارویی را توسعه طلبی های رژیم ایران است و هدف دیگر، تشویق عربستان به برقراری هرچه زودتر روابط عادی با اسرائیل بود.

دولت پرزیدنت ترامپ بر این باور است که لزوم سرکوب فتنه گری های رژیم ایران، ایجاب می کند  که یک ائتلاف بین المللی علیه آن حکومت و دخالت های نظامی آن در منطقه برپا شود.

در همین راستا بود که ایالات متحده، امارات عربی متحده و بحرین را به عادی سازی مناسبات با اسرائیل تشویق کرد و اکنون به عربستان و سودان توصیه می کند آن ها نیز وارد این مسیر شوند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، در پایان گفتگوهایی که با فیصل بن فرحان همتای عربستانی خود انجام داد، در نشست مشترک رسانه ای گفت که دو کشور قصد دارند برای رویارویی به رفتارهای تجاوزکارانه رژیم ایران در خاورمیانه، بر دامنه همکاری و هماهنگی بیافزایند.

مایک پمپئو در کنفرانس خبری مشترک گفت که بر همگان آشکار است که رفتارهای فتنه گرانه رژیم ایران، امنیت عربستان سعودی را تهدید می کند و نظم داد و ستد جهانی را برهم زده و آن را دچار اختلال می کند.

وزیر خارجه ایالات متحده حملات موشکی رژیم ایران به پالایشگاه نفت عربستان را که شش ماه پیش رخ داد، نمونه ای از این تعرضا ماجراجویانه رژیم ایران دانست.

پمپئو در حضور وزیر خارجه عربستان گفت: ما اکنون می خواهیم بر تعهد مشترک خود برای گسترش همکاری ها علیه زیاده روی های حکومت ایران بیافزاییم و آن را مستحکم تر سازیم.