ارزیابی: آمریکا و اسرائیل و غرب، احتمالا علیه رژیم ایران و روسیه پیکار خواهند کرد

گرچه واکنش روسیه به هشدارهای سران ایالات متحده در رابطه با سوریه نسبتا ملایم بود، ولی در صحنه بین المللی ابراز نگرانی می شود که ممکن است یک جنگ جهانی به راه افتد که یک سوی آن روسیه و حکومت اسلامی ایران باشند و در جانب دیگر، ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای غربی قرار داشته باشند.

یک روز پس از حمله نیروی هوایی اسرائیل به پایگاه هوایی سوری، که در آن چهارتن از افراد سپاه پاسداران ایران نیز کشته شدند، پرزیدنت ترامپ نسبت به کاربرد سلاح شیمیایی توسط ارتش سوریه علیه مردم آن کشور دوباره هشدار داد و در جریان مباحثات شب گذشته (دوشنبه) در شورای امنیت سازمان ملل نیز خانم نیکی هیلی، رژیم اسد و یاراتش را “حیوانات” لقب داد.

پرزیدنت ترامپ با لحن خشمگینانه ای گفت آن هایی که مسوول این جنایات بوده و یا امکان آن را فراهم کرده اند، به شدت مجازات خواهند شد.

گفته می شود که در حمله شیمیایی در دوما دست کم ۱۵۰ نفر جان باخته اند و صدها نفر نیز آسیب جدی دیده اند.

آگاهان سیاسی در اسرائیل ارزیابی کرده اند که ممکن است ارتش سوریه بدون مشورت قبلی با دولت روسیه، دوباره سلاح شیمیایی علیه شهروندان خود به کار گرفته است.

رژیم ایران و حکومت اسد در دمشق ادعا می کنند که اتهامات وارده بی اساس است. آن ها می گویند که مخالفان رژیم یک نمایش به راه انداخته اند و استفاده از سلاح شیمیایی دروغ و افترا آمیز است.

ولی دیدن فیلم یا عکس صدها نفری که در اثر استنشاق این گاز کشته شده و یا در وضوع فجیعی به سر می برند، نمی تواند نمایش باشد. اسد در گذشته به کاربرد سلاح شیمیایی اعتراف کرده و ظاهرا همه ذخایر خود را تحویل روسیه داده بود که از آن کشور خارج کرد.

پرزیدنت ترامپ برای دومین بار در ظرف ۲۴ ساعت با پرزیدنت ماکرون رئیس جمهوری فرانسه تلفنی گفتگو کرد. رویترز گزارش داد که ایالات متحده می کوشد برای انجام حمله به سوریه، یک ائتلاف بین المللی به وجود آورد. گفته می شود که فرانسه برای پیوستن به این ائتلاف آمادگی دارد و اسرائیل نیز یکی از شرکای طبیعی چنین ائتلافی می باشد.

در گزارش های گفته شده که پرزیدنت ترامپ به یک ناو هواپیمابر آمریکایی که در آب های مدیترانه شناور است دستور داده به سوی سواحل سوریه به حرکت در آید. گفته می شود که حداقل کاری که پرزیدنت ترامپ می تواند بدون فوت وقت بکند، پرتاب موشک های کروز از نوع توموهاک به هدف هایی در داخل سوریه است.

در مباحثات شب گذشته در شورای امنیت، سفیر روسیه، در واکنش به هشدارهای نماینده آمریکا، لحن نسبتا ملایمی در پیش گرفت و در واکنش به تهدیدهای جنگی گفت که چنین امری خطرناک خواهد بود.

سران حکومت ایران بارها تهدید کرده اند که اگر حمله نظامی از جانب آمریکا صورت گیرد، سپاه پاسداران در ظرف ۴۸ ساعت دو هزار هدف آمریکایی را در سراسر جهان نابود خواهد – امری که کارشناسان نظامی آن را “رجزخوانی” می نامند.

در حال حاضر معلوم نیست که اگر ایالات متحده به سوریه حمله کند، حکومت ایران تا چه حد به صورت عملی وارد کارزار خواهد شد.

حکومت ایران در حال حاضر در جبهه داخلی با خطرات شدیدی روبرو است که پایه های رژیم را به شدت متزلزل ساخته و هرگونه درگیری بین المللی ممکن است سقوط رژیم را شتاب بخشد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران امروز در واکنش به رویدادهای جدید ادعا کرده گفت که پرزیدنت ترامپ به دنبال بهانه ای است که بتواند در سوریه به مداخله بپردازد. این ادعا در حالی عنوان می شود که پرزیدنت ترامپ هفته پیش اعلام کرد که قصد دارد پای خود را از سوریه بیرون بکشد، ولی پس از انتقادهای شدید، گفته شد که هنوز تاریخی برای خروج آمریکا تعیین نشده است.

پرزیدنت ترامپ در واکنش پریروز خود، به صراحت حکومت ایران و جمهوری سوریه را در جنایات بشار اسد علیه مردم آن کشور مقصر دانست.

خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران تعلق دارد ارزیابی کرد که پرزیدنت ترامپ تا ۴۸ ساعت دیگر، در مورد واکنش خود نسبت به سوریه تصمیم گیری خواهد کرد.

 

6 دیدگاه‌

  1. متاسفانه ترامپ از زمانیکه رییس جمهور شده فقط رجزخوانی کرده وهیچ کار مثبتی در عرصه بین المللی انجام نداده و روسها نیز اینو فهمیده ودارند در عرصه بین المللی یکه تازی میکننداز همه بدتر با اوردن یک ژنرال دست به عصا و ترسو در راس وزارت دفاع عملا وزارت دفاع امریکا را از توانایی انداخته وبه یک وزارتخانه منفعل وبیکار وشیر کاغذی تبدیل کرده وزارت دفاع امریکا شیری مثل دونالد رامسفلد را میخواهد

  2. خطاب با ساشا. روسیه و ایران چه چیزی بدست اوردن. امریکا میزاره هی اونجا میلیاردی خرج کنید و برای هیچ. چه چیزه استراتژیکی کسب کردید. فقط موجب انزوای خودتون شدید. قدرت نظامی بدون قدرت اقتصادی هیجه. همین الان پول شما و روسیه چقد نزول کرده ارزشس. دیگه چیکار میخواید بکنه. ارزش ریال چقد داغون شده. افتادید به گدایی از مردم که نخرید دلار رو. جنگ رو با پول و تکنولوژی میشه به جلو برد. جبهه سوریه اینارو نداره. شما که تو سوریه دخالت کردید خوب میدنید من چی میگم. الان تصور کنید امریکا بخواد مداخله کنه. ببینید چه بلایی سرتون میاره. اسرائیلم هر وقت بخواد میزنه شما فقط بلوف هاتون رو گنده تر میکنید. جرات دارید ٣ تا موشک بزنید به اسرائیل. روسیه هم جرات نمیکنه چون میدونه تکنولوژیش چقده. افسوس که ما داریم بجای فکر به نجات کره زمین و مشکلات اب و هوایی ، هی داریم رو اینجور بچه بازی ها لج میکنیم، ایران ما میتونست به بهترین وجه اهدافشو ببره جلو ولی داره به سریعترین روش در جهت خلاف منافع کشور و نظام حرکت میکنه، شما اقتصاد خوبی داشته باش، مثل المان، نیازی به بمب نداری با همون اقتصادت میتونی بهترین فشار رو بیاری،

  3. بطور کلى شرایط منطقه از نظر سیاسى حالت بسیار پیچیده اى پیدا کرده است ، اما از نظر ماهیت کشورها و دولت هاى درگىر ، فرصتى ناریخى براى جهان آزاد بوجود آمده تا با دیکتاتور ها ى مدرن مانند ولادیمیر ، و سنتى ، مثل استبداد حاکم بر ایران این کارزار اجتناب ناپذیر را به سر انجام برسانند . قطعا دیکتاتور روس و آیت الله خامنه شیطان و پزشک بى رحم سوریه طرف بازنده خواهند بود . امید اینکه دنیاى آزاد این تصفیه حساب ناریخى را بنا بر مصلحتهاى ساختگى به آینده اى نا معلوم موکول نکند چون هرچه دیر تر قیمت سنگین تر خواهد بود .!

  4. دقیقا منهم معتقدم ترامپ بیشتر اهل رجز خوانیست وهم چنین اگر بخواهد موشک بزند شاید اول در مورد قیمت موشکها دقت کند که ایا میشود با پول یک موشک یک برج ساخت یانه بعلاوه از بس در داخل امریکا هم گرفتاریهاى شخصى دارد که شاید مشکلات خاورمیانه برایش اهمیتى نداشته باشد . در ضمن دفعه قبل هم که گویا موشک زد بنظر نمیرسد زدن موشکها تاثیرى داشته است حالا هم که از بس رجز میخواند وطولش میدهد که سوریه هواپیما وهلیکوپترها را بفرستد ایران وکل حزب الله عقب نشینى بکنند وبجاى امنى بروند که دیگر فایده هم نخواهد داشت

  5. دوست عزیز دیدید رجز خوان نیس. دیدید زد. روسیه هم هیچ کاری نکرد. فک نمیکنید هی الکی نظر میدید یه جای کارتون لنگه دیگه. متاسفانه در ایران، ما تهدیدات امریکا رو جدی نمیگیریم. دلار اون بلا سرش اومده که تا ۶٣٠٠ رفته بازم میگیم امریکا هیچ غلطی نمیکنه، داره اقتصاد ایران عزیزمون رو داغون میکنه، من و هیچ کسی خوشحال نیستیم ولی شما انگار خوشحالید خطابم اینایی هست که هی شعار الکی میدن، اینو تو گوشمون فرو کنیم که در حال حاضر ایران و روسیه توانی در مقابل امریکا و متحدانش نداریم، ٣ کشور هسته ای سوریه رو زدن، این پیغامی بود برای روسیه که این ٣ کشور مجموع تعداد بمب های اتمیشون بیشتره از روسیه و تکنولوژی سلاح هاشونم بیشتره، رجز خوانی رو فراموش کنید به دنیای واقعی برگردید

Comments are closed.