ارزیابی: ادعای سپاه پاسداران در مورد “اختراع” وسایل نابودی کورونا، برای افزایش بودجه و ادعای قدرت است

منابع خبری در تهران به رادیو پیام اسرائیل گفته اند که سپاه پاسداران با ترفندهای جدید می کوشد مبالغ بیشتری از پول ملت و کشور را به خود اختصاص دهد و یکی از این راه ها مطرح ساختن ادعاهایی در مورد کشف یا ساخت دستگاه های مبارزه با کورونا می باشد. آخرین دستگاهی که سپاه روز گذشته (چهارشنبه) به قول خود “رونمایی” کرد، ظاهرا یک دستگاه الکترونی است که با استفاده از امواج مغناطیسی، می توان حضور ویروس کورونا در مکانی را در ظرف پنج ثانیه کشف و منهدم کند.

این ادعا با تمسخر و اعتراض محافل غیرنظامی ایران روبرو شد. در تهران گمان بر آن است که سپاه می کوشد با بهره گیری از مصیبت کورونا، هرچه بیشتر قدرت خود را در کشور تقویت و تصویب کند و از بودجه های بیشتری برخوردار گردد.

به گفته آگاهان در تهران، علی خامنه ای به این ترفند سپاه پاسداران تسلیم شد و مبارزه با کورونا را “جنگ بیولوژیک” نامید و سپاه پاسداران را به میدان آورد و به تدریج همه اختیارات را نیز به آن نهاد منتقل می کند.

در مورد دستگاهی که سپاه پاسداران ادعای اختراع آن را دارد و می گوید که پیشرفته ترین و نبوغ آمیزترین وسیله مبارزه با کورونا میباشد، وزارت خارجه ایالات متحده نیز واکنش نشان داد. در وبسایت رسمی وزارت خارجه آمریکا آمده است که سپاه بابت این به ظاهر اختراع هشتصد میلیون تومان از حکومت بودجه گرفته است.
منشه امیر نیز در مصاحبه دکتر مهدی آقازمانی با وی در برنامه دیشب تلویزیون اندیشه در این زمینه گفت:

سخنگوی وزارت بهداشت، کیانوش جهانپور، در یک نشست خبری، تاکید کرد که چنین دستگاه مورد ادعای سپاه که می گوید قادر است از فاصله یکصد متری ویروس کورونا را بیابید و آن را نابود کند، به تائید وزارت بهداشت نرسیده است و بدون آن اعتباری نمی تواند داشته باشد.. او گفت که تلاش های زیادی در زمینه شیوه مبارزه با کورونا ارائه شده، ولی تعداد بسیار محدودی از آن ها مورد تایید قرار گرفته است. هیچ دستگاهی بدون تصویب سازمان غذا و داروی ایران، اجازه تولید انبوه نخواهد داشت.

در یک گزارش دیگر آمده است که حسام الدین آشنا، آن چه را که سپاه پاسداران “دستگاه ویروس یاب” لقب داده، یک چیز مسخره است و از رادیو و تلویزیون حکومتی خواستار گردیده که “این همه برای آن تبلیغ نکند”. سپاه پاسداران پیشتر نیز ادعا کرده بود که برای تشخیص ویروس کورونا یک کیت پزشکی ساخته که در دنیا نظیر ندارد. بدیهی است که همه این ادعاها بی اساس بوده و برخی آشنایان امور می گویند که این ادعاها وسیله ای برای بزرگنمایی سپاه و همچنین انتقال بودجه های بیشتر به آن نهاد است.