ارزیابی: اروپا می خواهد رژیم ایران را سر پا نگاه دارد، ولی آمریکا با اروپائیان همگامی نخواهد کرد


درخواست پانزده میلیارد دلاری رژیم ایران از اروپائیان، با این وعده که به اجرای برجام باز خواهد گشت، نوعی باجگیری از کشورهایی است که می کوشند تا آن جا که ممکن است با رژیم ایران کنار آیند و از سقوط آن جلوگیری کنند. اروپای غربی با این رفتار، یک بار دیگر ثابت کرده که مهمترین پشتیبان رژیم ایران و یاری رسان آن است که مبادا حکومت کنونی برافتد و مردم ایران از ستمگری های آن رها شوند و بتوانند به جَرگۀ کشورهای آزاد جهان بپیوندند.

در همه سال های گذشته، حمایت اروپای غربی از این حکومت ادامه داشته است. حتی در سال های نخست انقلاب، که رژیم به ترور شخصیت های مخالف خود در کشورهای اروپایی دست می زد، اروپائیان همچنان با حکومت مدارا کردند و به آن امتیار دادند.

حتی در مورد ادامه برنامه های موشکی رژیم، که هدف آن رسیدن به جنگ افزاری است که بتواند پاریس و برلین و وین را هدف قرار دهد، اروپائیان قاطعیت لازم را نشان نداده اند.

اکنون حکومت ایران از اروپا می خواهد که برای چهارماه آینده پانزده میلیارد دلار پول نقد در اختیارش بگذارد تا از اعلام ورشکستگی رژیم جلوگیری شود. در واقع، رژیم ایران از اروپا می خواهد پانزده میلیارد دلار کلاشی و به زورگیری کند تا از ادامه تجاوزکاری و نقض تعهدات دست بردارد.

رژیم ایران می گوید که این پول را به صورت باج نمی خواهد. بلکه از اروپا انتظار دارد که به این مبلغ از ایران نفت بخرند، و اگر از ترس ایالات متحده، خودشان نمی توانند خریدار نفت حکومت ایران باشند، دست کم بر ایالات متحده فشار آورند که معافیت برخی کشورها را به هدف ادامه خرید نفت از ایران تمدید کند.

ریشه این درخواست آن است که دولت آمریکا سال گذشته با اعلام بازگرداندن تحریم ها، برای آن که کشورهای همگام با خود را دچار مشکل نکند، به آن ها اجازه داد که به مدت شش ماه به خرید نفت از ایران ادامه دهند تا آن ها فرصت داشته باشند منابع جایگزین بیابند و نفت مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر خریداری کنند.

ولی اکنون چند ماه است که دوره این معافیت تمام شده و فروش نفت ایران سقوط کرده و طبق برخی گزارش ها از دویست تا سیصد هزار بشکه در روز فراتر نمی رود.

این وضع موجب شده که ذخیره مال رژیم در حدی رو به پایان است که ممکن است ورشکستگی مالی به دنبال آورد و پس از آن، خطر سقوط رژیم را در پی داشته باشد.

تردید بسیار وجود دارد که ایالات متحده حاضر باشد دست کمک به سوی اروپائیان دراز کرده و درخواست اعطای اعتبار پانزده میلیارد دلاری به رژیم ایران را مورد تائید قرار دهد.

در ماه های اخیر، نه تنها گامی در راه کاهش تنش بین ایران و ایالات متحده برداشته نشده، بلکه درگیری ها شدت یافته و دولت واشنگتن همچنان نهادها و افراد بیشتری از حکومت ایران را مورد تحریم قرار می دهد.

2 دیدگاه‌

 1. مردم می گویند : هر دولتی که با ما نیست ، بر ماست ، در فردای آزادی ، مردم ایران سیاستها و عملکرد دولتها و میزان حمایت آنها را با آخوندها و دارودسته شان را ملاک همکاریهای بین المللی با کشورها قرار خواهد داد ، ایرانیان وطن پرست و آزادیخواه هرگز خیانت شماری از دولتها را نخواهند بخشید و از یاد نخواهند برد . زنده باد آزادی ، پاینده ایران

 2. لاشخورهایی که ۴۰ ساله ایران رو غارت کردن و مردم ایران رو به خاک سیاه نشاندند خوشحال باشیید که اروپا میخواهد ۱۵ میلیارد دلار به ایران بدهد
  این پول خون بهای خون مردم ایران است و هزاران نفرین به دنبال دارد
  اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
  ای کشورهای اروپایی از این ۱۵ میلیارد دلار حتی یک دلار آن برای مردم ایران مصرف نخواهد شد
  فقط بدانید این پول برای جنگ طلبی و تروریست مصرف خواهد شد
  فراموش کردید پولی که اوباما فرستاد چه شد
  مطمئا باشید چاقو به دست زنگی مست روزی به شما نیز آسیب میزند
  وجهه آینده خود را خراب نکنید
  اینها رفتنی هستند و مردم خیانت وهمکاری شما را فراموش نمیکند
  ۴۰ سال است خیانت میکنید و دست شما در خون مردم شریک هستید
  این کمک مالی در این لحظات سرنوشت ساز خیانت به ۸۵ میلیون ایرانی است

Comments are closed.