ارزیابی: افشاگری های نظامی اسرائیل، هشداری نه فقط به ایران، بلکه به روسیه و آمریکا نیز می باشد

رسانه های اسرائیل امروز به این موضوع پرداختند که انتشار عکس های هوایی در مورد پایگاه هایی که سپاه پاسداران حکومت ایران در خاک سوریه برپا می سازد، با چه هدفی بوده است؟

سخنگوی ارتش اسرائیل روز گذشته (چهارشنبه) رشته عکس هایی را که با ماهواره گرفته شده در اختیار رسانه های همگانی گذاشت که در آن ها دیده می شود که حکومت ایران با سوء استفاده از جنگ داخلی در سوریه که تا کنون نیم میلیون نفر قربانی داده، و همچنین با توجه به این که بَشّار اسد برای ادامه حکومت خویش سخت به حکومت ایران و حمایت نظامی آن نیاز دارد، به ساخت پایگاه هایی پرداخته اند که به آنان امکان دهد برای همیشه در سوریه بمانند.

اسرائیل اعلام داشته که چنین حضوری را تحمل نخواهد کرد.

کارشناسان نظامی اسرائیل در هفته های اخیر از تلاش حکومت ایران برای برپایی ده ها قرارگاه در بخش های غربی سوریه که به مرز اسرائیل نزدیک است، پرده برداشته اند.

یک تحلیلگر اسرائیلی به نام یواب لیمور نوشت که اسرائیل با این افشاگری های خود می خواهد به رژیم ایران هشدار دهد که از جزئیات فعالیت های توسعه طلبانه رژیم در سوریه به خوبی آگاهی دارد و اجازه نخواهد داد که این هدف تامین شود.

اسرائیل می گوید قرارگاهی که عکس های هوائی آن روز گذشته منتشر ساخت، یک پایگاه موشکی است که قرار است انبار بزرگی نیز برای ذخیره کردن موشک های نقطه زن در آن احداث شود.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که رژیم ایران می خواهد انواع موشک هایی را در خاک سوریه مستقر سازد که با کمک آن بتوان هر نقطه ای را در داخل خاک اسرائیل هدف قرار داد.

تحلیلگران اسرائیلی می گویند که افشاگری های اسرائیل در مورد میزان استقرار سپاه پاسداران و حزب الله لبنان در سوریه، نه تنها هشداری به حکومت ایران و دولت سوریه و حزب الله است، بلکه تذکر قاطعی نیز به روسیه است که نباید بگذارد حضور ایران در سوریه دائمی شود.

آگاهان می گویند که خود روسیه نیز مایل به حضور رژیم ایران در سوریه، پس از پایان جنگ داخلی در آن کشور نمی باشد. روسیه ارزیابی می کند که گرچه اسرائیل قاطعانه علیه استقرار ایران در سوریه هشدار می دهد، ولی دلیلی ندارد با استقرار ارتش روسیه در خاک سوریه مخالفتی بکند. بنابراین، ادامه حضور سپاه پاسداران، ممکن است در دراز مدت، مزاحم ادامه حضور ارتش روسیه شود.

نخست وزیر اسرائیل بارها به مسکو سفر کرده تا از ولادیمیر پوتین قول بگیرد که حضور ایران در سوریه دائمی نخواهد شد و سلاح های پیشرفته روسی به دست حزب الله نخواهد افتاد.

برای روسیه بسیار مهم است که اسرائیل با تلاش های آن کشور برای بازگشت به دوران ابرقدرتی روسیه مخالفتی نورزد.

اکنون آگاهان سیاسی از خطر بروز جنگ بین اسرائیل و ایران سخن می گویند. ولی برخی تحلیگران احتمال آن را بسیار ضعیف می دانند، مگر آن که رژیم ایران بخواهد به طور مستقیم با اسرائیل به رویارویی بپردازد و به جنگ نیابتی بسنده نکند.

حکومت ایران می کوشد جزئیات ریشه دواندان نظامی خود در سوریه را پنهان نگاه دارد و فرض آن است که حتی وقتی نیروی هوایی اسرائیل قرارگاه هایی را در سوریه بمباران کند، حکومت ایران آن را حمله به منافع و هدف های نظامی خود تلقی نخواهد کرد.

آگاهان یادآوری می کنند که حکومت ایران حتی تائید نکرد که پهپاد سقوط کرده توسط نیروی هوایی اسرائیل، متعلق به سپاه پاسداران بوده است. حکومت ایران مدت چند روز خبر تعرض پهپاد به خاک اسرائیل را “دروغگویی” و “نمایش مسخره” دانست ولی بعد ادعا کرد که پهپاد متعلق به ارتش سوریه بوده است. همچنین حکومت ایران حاضر نشد تایید کند که انبار بمباران شده در خاک سوریه، انبار نگاهداری پهپادهای متعلق به سپاه پاسداران در خاک سوریه بوده است.

یک تحلیگر اسرائیلی ارزیابی می کند که اگر جنگ تازه ای با حزب الله لبنان درگیر شود، این بار اسرائیلی برای کشتن حسن نصرالله سرکرده این گروه اقدام خواهد کرد. کارشناسان اسرائیلی، نصرالله را یک دشمن سرسخت و باهوش می دانند که حزب الله را به یک قدرت نظامی چشمگیر مبدل ساخته که از بسیاری از مشخصات یک ارتش واقعی نیز برخوردار می باشد.

یوآو دیتون، تحلیگر سامانه خبری “وای نت” در اسرائیل نوشت که بسیاری از کارشناسان نظامی بر این باورند که در طول ده ماه آینده احتمال نگران کننده ای برای بروز جنگ تازه ای با حزب الله لبنان وجود دارد و ارتش اسرائیل اکنون خود را برای این چالش آماده می سازد.

یکی از علل این ارزیابی آن است که جنگ در سوریه احتمالا رو به پایان است و حزب الله در ظرف ماه های آینده نیروهای خود را از سوریه به لبنان باز خواهد گردانید و دوباره متوجه اسرائیل خواهد شد.

حزب الله اخیرا با پخش اعلامیه هایی تهدید کرد که اگر اسرائیل بخواهد در آب های بین المللی که لبنان آن را متعلق به خود می داند به بهره برداری از ذخایر گاز بپردازد، حزب الله با موشک های خود سکوهای گاز را در آب های مدیترانه نابود خواهد کرد.

کارشناسان اسرائیلی میگویند که جنگ آینده هیچ شباهتی به جنگ های گذشته نخواهد داشت، زیرا حکومت ایران یک رشته جنگ افزارهای پیشرفته تر در اختیار حزب الله قرار داده و آن را به موشک های نقطه زن و پهپادها و امکانات تعرضی پیشرفته مجهز ساخته است.

به گفته کارشناسان، حزب الله ممکن است در جنگ اینده از موشک هایی استفاده کند که قادر به حمل نیم تُن مواد منفجره هستند و دقت بیشتری دارند. همچنین استفاده از پهپادهای حامل مواد تخریبی و یا پهپادهای که قادر است به نیروهای دشمن اصابت کرده و منفجر گردد، و وسائل جنگی دیگر در نبردهای آینده به صورت عادی در خواهد آمد.

آگاهان می گویند که اسرائیل نیز بیکار ننشسته و انواع سلاح های جدید را طراحی و تولید کرده که بتواند پاسخگوی تعرضات حزب الله لبنان باشد.

یکی از هدف های ارتش اسرائیل خنثی کردن ده ها و شاید صدها موشکی است که ممکن است حزب الله به طور همزمان به سوی خاک اسرائیل شلیک کند.

همچنین اسرائیل در زمینه تولید انواع پهپادهای جنگی که به دشمن حمله برند، و حتی زخمی ها را از میدان جنگ خارج سازند، به پیشرفت های چشمگیر نائل گردیده که در دنیا کم نظیر است.

اسرائیل همچنین این احتمال را بررسی می کند که اگر جنگ تازه ای رخ دهد، هلاک کردن حسن نصرالله یکی از هدف های اصلی باشد. برخی تحلیلگران می گویند که اگر این فرد در عملیات جنگی حذف شود، این احتمال وجود دارد که به روحیه رزمندگان شیعه لبنان آسیب جدی وارد آید.

در جنگ های پیشین، اسرائیل از سوءقصد به جان نصرالله خودداری ورزیده، گرچه او اکنون بیش از هفت سال است که در مخفیگاه زندگی می کند و حاضر نیست در ملاء عام حاضر شود، که مبادا اسرائیل به جان او سوءقصد کند.

اسرائیل در سال های اخیر چندین رزمایش بزرگ برای رویارویی با حزب الله لبنان در جنگ احتمالی آینده برگزار کرده است.

5 دیدگاه‌

  1. یا مسلمانان قران را تو سر سید حسن نصرالله رهبر حزب الشیطان می کوبند و یا توسط ارتش اسرائیل به هلاکت خواهد رسید گرچه رهبر انقلاب در دیدار وزیر اوقاف سوریه:

    کشورهای منطقه تصمیم بر مقاومت بگیرند، دشمن هیچ غلطی نمیتواند بکند

    چند سال پیش رژیم صهیونیستی می‌گفت ایران را تا ۲۵ سال آینده چنین و چنان می‌کنیم که همان موقع گفتم شما ۲۵ سال دیگر را درک نخواهید کرد.

  2. آمریکا طرفدار سرسخت حکومت اسلامى ایران است چون اقتصاد ایران را با خاک یکسان کرد و هرگز نقشه سرنگونى حکومت ایران را در سر نداشت تا اینکه حکومت ایران سراغ ساخت مخفیانه بمب اتم در شهرهاى مخفى زیر زمینى رفت و این ماجرا نگرانشان کرد که مبادا یک داعش سپاهى پیدا شود و ناگهان طرز فکر هیتلرى به راه اندازد با توجه به خل بودن رهبر حکومت ایران جاى ریسک وجود نداشت اما آمریکائیان مى دانستند که حکومت ایران نمى تواند حتى یک بمب اتم بر روى اسرائیل بیاندازد چون تمام مردم فلسطین با جنوب لبنان کشته مى شوند به همین خاطر نگرانى اسرائیل از دستیابى ایران به بمب اتمى فقط یک فیلم بازى کردن سیاسى بود .

  3. با درود من فکر میکنم با نابودی حکومت اسلامی در ایران تمام مشکلات در لبنان وسوریه وجاهای دیگر به خودی خود حل میشود اینان با پول ملت ایران باعث جنگ افروزی در خاور میانه میشوند با نبود حکومت اسلامی در ایران هم ملت ایران از اسارت در میایند و با این حرکت تیشه به ریشه زده اند حتی روسیه هم دستش از خیلی چیزها کوتاه میشود وسر جایش مینشیند درود بر رضا شاه ایران رضا پهلوی لطفا از رضا پهلوی حمایت کنید ایران احتیاج به صاحب خانه دارد نه مستاجر

  4. پس با این حساب و به گفنه خودتان شما عمدا سوریه را نا امن میکنید و خواهان ادامه کشتار و ویرانی در سوریه هستید تا حزب الله خطری برای شما در لبنان ایجاد نکند؟ و سرش در سوریه مشغول باشد.واقعا از اسراییل متنفر شدم که هزاران نفر تو سوریه کشته شده تا امنیت خودش را تامین کند و هر از گاهی هم برای ادامه اشوب در سوریه دست به بمباران میزند.با این حساب شما طرفدار داعش و گروهای تروریستی در سوریه هستید تا جنگ و ویرانی ادامه پیدا کند.واقعا … هستید

Comments are closed.