ارزیابی امنیتی: حماس در به راه انداختن تظاهرات همگانی به هدف خود نرسید

فلسطینیان در غزه در فاصله کمی از مرز اسرائیل پرچم خود را به اهتزاز در می آورند

بررسی رویدادهای روز گذشته (سه شنبه) در خط مرزی اسرائیل با غزه نشان می دهد که حماس در ادامه تظاهرات خشونت بار علیه اسرائیل با شکست روبرو شده است. پیشتر ارزیابی شده بود که ممکن است حدود یک صد هزار نفر در طول خط مرزی گرد آینده و به تظاهرات خونبار ادامه دهند.

فسطینیان روز ۱۴ ماه مه را “یَوم النَکبه” یا روز مصیبت می دانند. این روز مصادف با سالروز استقلال دوباره اسرائیل بر حسب تقویم میلادی می باشد.

اکنون یک ماه و نیم از آغاز تظاهرات خشونت بار می گذرد و حماس پیشتر اعلام کرده بود که در “یوم النکبه” بزرگترین و خشونت بار ترین تظاهرات را به راه خواهد انداخت و یک میلیون نفر، با پاره کردن جدار مرزی وارد خاک اسرائیل شده و به “راه پیمایی بازگشت” دست خواهند زد.

ارزیابی می شود که تظاهرات روز گذشته بسیار محدودتر از روزهای قبل از آن بود و تنها چند هزار نفر در آن شرکت کردند و حالت خشونت بار و خونین دفعات پیش را نداشت و تظاهرا کنندگان پس از مدت زمانی پراکنده شدند و حادثه سویی رخ نداد.

گفته می شود که دولت مصر به اسماعیل هنیه سرکرده گروه حماس فشار آورده بود که از ادامه این تظاهرات خونین دست بردارند.

شمار زیادی از کشورهای جهان، با نادیده گرفتن این واقعیت که حماس با به راه انداختن این تظاهرات می خواست به یک پیروزی تبلیغاتی علیه اسرائیل دست یابد، بیانیه های در نکوهش اقدامات دفاعی اسرائیل انتشار دادند.

حماس اعلام کرده که در تظاهرات پریروز، دوشنبه، ۵۹ نفر کشته و بیش از دوهزار نفر زخمی شده اند. گرچه می توان نسبت به درستی این ارقام ابراز تردید کرد، ولی مسلم آن است که حماس بابت عملیات خرابکارانه دوشنبه، بهای سنگینی پرداخت.

اکنون خود فلسطینیان باید حساب کنند که با دادن این همه قربانی چه سودی برده اند و چگونه باید مبارزه علیه اسرائیل را با بهای کمتری ادامه دهند.

اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع، امروز (چهارشنبه) گفت که قاطعیت اسراییل در رویارویی با تهدیدهای تروریستی، بسیار موثر افتاده، و به قول وی “سگ ها به لانه خود بازگشته اند”

کارشناسان نظامی و سیاسی نیز گفتند که حماس در این کارزار شکست خورده و سودی نصیب خویش نساخته است.

وزیر دفاع اسرائیل گفت: سرکردگان حماس، به زنان و کودکان به صورت گوشت دم توپ و یا مهمات و گلوله  می نگرد و کشته شدن آنان برایش هیچ اهمیتی ندارد.

در گزارش های دیروز آمده بود که در جریان اغتشاشات روز دوشنبه، یک نوزاد هشت ماهه نیز در اثر استنشاق گااز به خفگی دچار شده و درگذشته است. معلوم نیست که حماس با چه هدفی به مادر این نوزاد همراه با فرزندش اجازه تظاهرات داده است.

مقامات نظامی و انتظامی می گوید که تعداد بسیار کم شرکت کنندگان در تظاهرات دیروز حماس، به مفهوم آن نیست که ازن آشوب ها پایان یافته، بلکه ممکن است که حماس می خواخئ تجدد قوا کند و تظاهرات را در اولین فرصت از سر بگیرد.

آدینه پیش رو نخستین جمعه ماه روزه رمضان است و انتظار می رود که در آن روز تظاهرات گسترده ای  برگزار شود.

مقامات امنیتی و نظامی اسرائیل می گویند که برای رویارویی با هر وضعیتی آمادگی دارند.

یکی از اهالی غزه به نام سامی عُبِید در مصاحبه ای با یک رادیوی عبری در اسرائیل گفت که جان اهالی غزه به لب رسیده و آنان خواهان قرار گرفتن در تسلط اسرائیل هستند. او با شهامت بسیار به خبرنگار اسرائیلی گفت که سرکردگان حماس و دیگر سازمان های سیاسی در غزه همگی دزد هستند و پول های دریافتی را یا به جیب خود می ریزند و یا صرف ترور می کنند.

سامی عبید به خبرنگار اسرائیلی گفت که سربازان این کشور افرادی دلرحیم و رئوف هستند، زیرا در سوریه دیدیم که بشار اسد چگونه هموطنان مسلمان خود را دست دسته به قتل رساند، و این در حالی که اسرائیل با افرادی روبروست که آرزوی نابودی این کشور را دارند.

یک دیدگاه

Comments are closed.