ارزیابی: انتظار نمی رود برقراری روابط رسمی بین اسرائیل و امارات، در هفته های آینده عملی شود

دو روز پس از بازگشت هیات بلندپایه اسرائیلی از مذاکرات در ابوظبی، اکنون این پرسش آگاهان سیاسی را به خود مشغول داشته که آیا آن گونه که پرزیدنت ترامپ انتظار دارد، می توان پیمان صلح اسرائیل و امارات متحده عربی را در یک ماه آینده، طی مراسم رسمی در کاخ سفید به امضا رساند>

هیات اسرائیلی، مرکب از دبیر شورایعالی امنیت ملی و نمایندگان ارشد بازرگانی، تکنولوژی و اقتصادی، به دنبال گفتگوهای یک روزه از ابوظبی به تل آویو بازگشت و گفتگوها را بسیار سودمند دانست. ولی مشخص نشده است که دور دوم مذاکرات که باید در گروه های مختلف انجام گیرد چه هنگام آغاز خواهد شد.

رهبران هر دو کشور اشتیاق بسیار دارند که توافق ها هرچه زودتر نهایی شود. پرزیدنت ترامپ هم می خواهد این امر را به عنوان یک موفقیت دیپلماتیک خود در مبارزه انتخاباتی عرض کند.

احتمال دارد که گفتگوها بدون سروصدا دنبال می شود و اسرائیل و امارات مایل نیستند جنجال خبری به راه افتد.

همچنین معلوم نیست که تلاش ایالات متحده برای کشانده بحرین، سلطان نشین عُمان و حتی عربستان سعودی به جَرگه صلح با اسرائیل، تا چه حد پیامدهای سازنده به دنبال داشته است.

تردیدی نیست که بسیاری از اهالی امارات، در انتظار روزی هستند که صلح کامل برقرار گردد و گردشگران اسرائیلی به امارات بروند و اسرائیلیان از شهروندان آن امیرنشین پذیرایی کنند.

مهمانداران هواپیماهای مسافری امارات گفتند که اشتیاق بسیار دارند به تل آویو بیایند و اسرائیل را از نزدیک بشناسند. ولی از ابوظبی گزارش رسید: تا هنگامی که پیمان بین دو کشور به طور رسمی امضا نشده، روابط گردشگری برقرار نخواهد شد. اما مسلم است که عربستان سعودی اجازه خواهد داد هواپیماهای اسرائیلی نیز از آسمان آن کشور بگذرند.

ایالات متحده تلاش بسیار کرد تا شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیز در مراسم امضای توافق بین اسرائیل و امارات، که قرار است در کاخ سفید برگزار شود حضور یابد. ولی معلوم می شود که این انتظار عملی نخواهد گردید.