ارزیابی برایان هوک، مدیر تحریم ها: «حوثی های یمن از حکومت اسلامی ایران به تدریج دور می شوند»

یک مقام ارشد آمریکایی این ارزیابی را مطرح کرد که حوثی‌های یمن تصمیم گرفته اند راه خود را از حکومت ایران جدا سازند تا منافع ملی و منطقه ای آنان به خطر نیفتد.

برایان هوک سرپرست اجرای تحریم های آمریکایی علیه حکومت ایران با بیان این خبر، حتی این جدایی را یک امر انجام شده توصیف کرد و گفت: «حوثی های یمن نشان داده‌اند که با رژیم ایران فاصله گرفته اند.

با ادامه بن بست جنگی در یمن، حوثی ها اخیرا به انجام مذاکرات آشتی با رقیبان خود گرایش بیشتر نشان می دهند که اگر این هدف تامین گردد، حوثی ها از رژیم ایران همانند گذشته، حرف شنوی نخواهند داشت و خود را عامل اجرای هدف های منطقه ای رژیم نخواهند کرد.

مهدی مشاط  رئیس شورای عالی سیاسی یمن وابسته به حوثی‌ها درباره خط سیاسی جدید این گروه اعلام کرد: آماده مذاکره ایم  تا روابطمان به آشتی و صلح ملی همه‌جانبه بینجامد.

منابع آگاه خبری می گویند اگر این خبر درست باشد خبر بسیار مهمی است چرا که حکومت ایران سال های متمادی است که هزینه های زیادی برای نگه داشتن حامیان تروریست خود در یمن کرده بود و در صدد است  تا با تقویت حوثی های یمن رژیم عربستان را با موشک های یی که در اختیار انها گذاشته سرنگون کند .

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز هفته گذشته ابراز نگرانی کرد که حکومت ایران در حال انتقال موشک های بالستیک به یمن است و قصد دارد از خاک این کشور به اسرائیل شلیک کند .

برایان هوک، افزود : ما خواهان پایان جنگ و درگیری در یمن هستیم، اما رژیم ایران بزرگ‌ترین مانع پایان جنگ است.

گفته شده است که  پیشتر گزارش‌هایی از مذاکرات نمایندگانی از ایالات متحده  با شیعیان حوثی‌ در یمن منتشر شده بود.عربستان سعودی در حملات اخیر  موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو رژیم ایران را مقصر دانست اما تهران این ادعاها را رد کرده و گفته بود  بمباران آرمکو توسط حوثی ها انجام شده است .

برایان هوک در سخنان جداگانه ای گفت : رژیم ایران به هدف ترساندن کشورهای اروپایی به اقداماتی در راستای نقض تعهدات برجامی خود عمل می کند. این در واقع همان چیزی است که ما آن را باج‌‌خواهی اتمی ایران می‌نامیم.

یک دیدگاه

  1. واقعا حرف های بریان هوک مسخره است آمریکا خواستار صلح در یمن است و ایران طرفدار جنگ!
    مثل دزدی که در حال فرار برای لوث کردن فریاد می زند دزد را بگیرید…

Comments are closed.