ارزیابی: برنامه نتانیاهو برای الحاق بخش های از کرانه، تا سه هفته دیگر عملی نخواهد شد

آگاهان سیاسی در اورشلیم بعید می دانند که برنامه بنیامین نتانیاهو برای ضمیمه ساختن سی درصد از کرانه باختری به خاک اسرائیل، همانگونه که او قول داده، تا کمتر از سه هفته دیگر عملی شود. ولی آن ها حتم دارند که اسرائیل با برخورداری از پشتیبانی ایالات متحده، این برنامه را کمتر از سه ماه دیگر عملی خواهد ساخت.

درباره جزئیات اجرای این برنامه هنوز تصمیمات لازم گرفته نشده و نقشه جامعی تهیه نگردیده که نشان دهد کدام بخش به خاک اسرائیل ملحق خواهد شد.

در مورد انضمام دره اردن به اسرائیل، بین همه جناح های سیاسی اسرائیل وحدت نظر وجود دارد. ولی در مورد الحاق آبادی های اسرائیلی نشین، چنین توافقی وجود ندارد.

ایالات متحده نیز با نقشه بزرگی که جناح راست تهیه کرده توافق ندارد و اصرار می ورزد که اسرائیل باید به اندازه مساحت زمینی که به تسلط خود در می آورد، زمین هایی را از خاک اسرائیل به آنها بدهد.

ایالات متحده همچنین برای برپایی کشور مستقل فلسطینی اصرار می ورزد. ولی این مساله جامعه سیاسی اسرائیل را به دو بخش موافق و مخالف تقسیم کرده است. مخالفان می گویند که چنین کشوری اگر برپا شود با کانون ترور فلسطینی، با حمایت فعال رژیم ایران مبدل خواهد شد. علی خامنه ای تا کنون بارها گفته است که باید به ترور فلسطینی در کرانه باختری نیز اسلحه رساند که اسرائیل را نابود کند.

همچنین حزب آبی و سفید که بخشی از دولت ائتلافی کنونی است، هنوز از جزئیات طرح نتانیاهو آگاهی ندارد و موضع خود را در این زمینه روشن نساخته است.

این احتمال وجود دارد که اگر اسرائیل اقدامات خود را برای الحاق نقاطی از کرانه باختری آغاز کند، تظاهرات اعتراضی گسترده ای توسط فلسطینیان به راه خواهد افتاد. به ارتش و نیروهای انتظامی اسرائیل دستور داده شده خود را برای رویارویی با چنین وضعی آماده سازند، ولی هنوز جزئیات لازم در اختیار آن گذاشته نشده است.

برخی رسانه های عربی نوشته اند که کشورهای میانه رو عرب با ارسال پیام هایی برای محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، به او اطلاع داده اند که برنامه اسرائیل بسیار محدودتر از آن است که تا کنون انتشار یافته، و مراحل آن نه به صورت یکباره، بلکه به تدریج به اجرا گذاشته خواهد شد.