ارزیابی تحلیلگران اسرائیلی: حکومت ایران از اعتراضات مردمی در لبنان به شدت نگران است»

تظاهرات خشونت بار شب گذشته در بیروت که با آتش زدن موسسات دولتی همراه بود، نگرانی بسیاری در حکومت اسلامی ایران به وجود آورده است. این ارزیابی امروز (یکشنبه) از جانب شماری از کارشناسان امور خاورمیانه در رسانه های اسرائیلی مطرح گردید. آن ها نوشتند: آشوب سیاسی در لبنان ممکن است در مسیری پیش رود که ممکن است همه سرمایه گذاری های سنگین رژیم ایران برای به وجود آوردن و تقویت حزب الله را برباد دهد.

گروهی از تظاهرکنندگان شب گذشته در بیروت، مجسمه های نمادین از حسن نصرالله و پرزیدنت میشل عون را به دار آویختند که این امر ممکن است نشان تنفر شدیدی باشد که در سال های اخیر در لبنان علیه دخالت های رژیم ایران در آن کشور شکل گرفته است.

در همان حال که نصرالله و گروه موسوم به حزب الله لبنان مستقیما و آشکارا توسط رژیم ایران برپا گردیده، میشل عون که یک مسیحی مارونی است، توسط حکومت ایران خریداری شده و در واقع به صورت دست نشانده رژیم ایران در وطنش رفتار می کند.

توان نظامی و قدرت مالی حزب الله، که توسط رژیم ایران به وجود آمده، گروهی از مسیحیان لبنان را ناچار ساخت برای برخورداری از پشتیبانی یکی از قوی ترین گروه های متنازع در لبنان، سرنوشت خود را حزب الله گره بزنند و در سال های گذشته تصاویری از دختران زیبارو و تقریبا نیمه لخت مسیحی مارونی در بیروت دیده می شود که به پشتیبانی از حسن نصرالله شعار می دادند. ولی احتمالا همان ها، در تظاهرات شب گذشته، لازم دانستند آدمک های حسن نصرالله و میشل عون را به دار بکشند تا نشان دهند که آن دوران به پایان رسیده و لبنانی ها خواهان پایان بخشیدن به وضع موجود هستند.

رادیو پیام اسرائیل در تفسیر سیاسی هفتگی در روز گذشته گفته بود که انفجارهای بیروت می تواند فرصتی برای کشورهای عربی و غربی مانند عربستان سعودی، فرانسه و ایالات متحده باشد که به حضور نظامی قدرتمند رژیم ایران در لبنان پایان دهند و آن کشور را به آغوش خانواده بین المللی بازگرداند.

اکنون رسانه های حکومت ایران ابراز نگرانی می کنند که برنامه پیشنهادی پرزیدنت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای انجام اصلاحات در لبنان، در واقع ریشه کن ساختن نفوذ و حضور حزب الله و دخالت های ایران در اوضاع آن کشور می باشد.

خبرگزاری تسنیم، تظاهرات مردمی در بیروت را “مشکوک” نامید و نوشت: «پشت پرده این حملات به وزارتخانه ها، چه عواملی وجود دارند؟»

با توجه به آن که حزب الله در کابینه کنونی لبنان حضور پررنگی دارد، اعتراضات مردمی در بیروت، در واقع، اعتراض به حزب الله را نیز شامل می گردد و این امر موجب ناخرسندی رژیم ایران شده است.

تحلیلگر خبرگزاری تسنیم ادعا کرد که تظاهرات گسترده مردمی در بیروت توسط گروهی که آن ها را “عوامل نفوذی” نامید ترتیب داده شده که هدف از آن پرده پوشی پرونده های فساد مالی می باشد.

رژیم ایران، همیشه افرادی را که علیه عملکرد آن به تظاهرات می پردازند “عوامل نفوذی” می نامد.

ولی خبرگزاری ایرنا از قول تحلیلگری به نام صابر گل محمدی نوشت: این تظاهرات نشان ناخرسندی مردم لبنان از عملکرد دولت است که به صورت اعتراض های خشونت بار بیان می شود.