ارزیابی: تصمیم دوباره ایالات متحده برای اعطای کمک نظامی به لبنان، نشان تضعیف حزب الله و رژیم ایران است

تصمیم نهایی پرزیدنت ترامپ برای اعطای کمک نظامی بزرگی به ارتش لبنان، از جانب برخی تحلیلگران چنین تلقی شد که دولت واشنگتن معتقد گردیده که به دنبال تظاهرات گسترده مردمی در لبنان، گروه تروریستی حزب الله تضعیف شد و این خطر کاهش یافته که گروه مسلح وابسته به حکومت ایران بتواند قدرت را در لبنان به دست گیرد و آن کشور را به پایگاهی برای رژیم ایران در منطقه مبدل سازد.

در تابستان امسال اعلام شده بود که ایالات متحده قصد دارد به هدف تقویت ارتش لبنان، به ویژه در برابر خیره سری های حزب الله، مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار کمک به هدف خرید جنگ افزارهای تازه و ایجاد دگرگونی در ارتش لبنان اختصاص دهد. ولی پس از آن که ابراز نگرانی گردید که ممکن است حزب الله بر لبنان مسلط شود و قدرت را در آن کشور به دست گیرد و بر جنگ افزارهای ارسالی ایالات متحده نیز مسلط گردد، تصمیم گرفته شد که اعطای این کمک به حال تعلیق درآید. اکنون، پس از تظاهرات مردمی و تضعیف قدرت حزب الله، ایالات متحده از این نگرانی بیرون آمده و اعلام داشته که اعطای این کمک عملی خواهد شد.

حدود یک سال و نیم پیش حکومت ایران ابراز آمادگی کرد که همه نیازهای نظامی و تسلیحاتی ارتش لبنان را به طور رایگان تامین کند، ولی این پیشنهاد از طرف دولت بیروت و با فشار حامیان لبنان در اورپا و ایالات متحده رد شد.

در تظاهرات اخیر در لبنان، بسیاری از مردم خواهان پایان بخشیدن به نفوذ فتنه گرانه حزب الله در کشورشان بودند و از جمله می گفتند که این سازمان مزدور رژیم اسلامی ایران، اسرائیل را به حمله به لبنان تشویق می کند و سیاست های آن ممکن است موجب ویرانی کشور لبنان گردد.

اکنون مدت مدیدی است که ارتش لبنان قادر به تامین سلاح های مدرن نبوده و دائما در برابر حزب الله کوتاه آمده و موجب ایجاد خطر برای امنیت لبنان شده است. برخی کارشناسان امور نظامی می گویند که در حال حاضر حزب الله بسیار نیرومندتر از ارتش ملی لبنان است و علت آن ارسال بیش از یکصد هزار موشک و انواع جنگ افزارهای پیشرفته از جانب رژیم ایران برای حزب الله لبنان است.

2 دیدگاه‌

  1. چى میشه اگه یه روز از خواب بلند شیم بشنویم که حسن نصرالله تروریست با یک فروند موشک خوشگل اسرائیلى به جهنم واصل شده . میدانم که قیمت یک موشک خیلى گرانه و حسن خیلى بى ارزشتر از یک موشکه ولى در عوض هشتاد ملیون ایرانى رو خوشحال میشن .

  2. ایجاد درگیریهای نظامی و جنگ شهری در لبنان، ارتش لبنان را مجبور به درگیری با ح الله میکند و با کشته شدن چند هزار مزدور این گروه تروریستی از هم میپاشید، آنهم در شرایطی که چتر حمایت سوریه دیگر وجود ندارد.

Comments are closed.