ارزیابی: تلاش آمریکا برای بکار انداختن مکانیسم ماشه، رژیم ایران را وادار ساخت با دیدار رئیس آژانس موافقت کند

برخی آگاهان امور می گویند که رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن علت به تهران رفته تا در مذاکره با مقامات حکومتی ایران  به طور صریح و مستقیم با مقامات ارشد برنامه اتمی ایران، اتمام حجت کند و از آن ها بخواهد به پرسش های حساسی که تاکنون بی پاسخ مانده، جواب قانع کننده بدهد.

آمادگی رژیم ایران برای پذیرفتن این میهمان، هنگامی قطعی شد که دولت تهران پی برد که پرزیدنت ترامپ تصمیم قاطع دارد مکانیسم ماشه را فعال کند و رژیم ایران با آن که می گوید این تلاش آمریکا شکایت خواهد کرد، از اجرایی شدن آن به شدت بیم دارد.

رافائل گروسی قرار است از جمله با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به گفتگو بنشیند.

رئیس آژانس، پیش از آمدن به تهران گفته بود که  به دو هدف به ایران سفر خواهد کرد ، یکی آنکه مقامات ارشد رژیم باید به بازرسان اجازه بازرسی از سایت های اعلام نشده را  بدهند و دوم آنکه به سوالاتی که آژانس درباره ماهیت برخی از فعالیت های پیشین ایران داشته، پاسخ بدهد.

گروسی پیشتر اعلام کرده بودند که  دولت ایران از دسترسی بازرسان این نهاد بین‌المللی به دو سایت اتمی تا کنون جلوگیری کرده است. این کارشناسان  پیشتر گفته بودند که در دو سایت یاد شده فعالیت‌هایی “اعلام نشده” صورت گرفته که احتمال می رود  در مسیر تولید سلاح هسته‌ای بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با استناد به تصاویر ماهواره‌ای پیشتر اعلام کرده بود که آثار فعالیت‌های اتمی در سایت‌های مشکوک حکومت ایران پاک شده است.

اقدام حکومت ایران برای ممانعت از بازدید بازرسان آژانس از سایت‌های مشکوک سبب نگرانی جامعه جهانی شده بود.

محمد جواد ظریف نیز در ارتباط با  سفر مدیرکل ‌آژانس اتمی به تهران گفته بود که  آمدن او، ارتباطی به مکانیسم ماشه ندارد.   این در حالی که مدیر کل آژانس پس از دیدارش از ایران هر نظری بدهد در مکانیسم ماشه موثر خواهد بود

ظریف،در این باره گفت: این سفر ارتباطی با مکانیزم ماشه ندارد. و در ادامه ادعا کرد: البته مکانیزم ماشه اصطلاح غلطی است که آمریکایی‌ها باب کرده‌اند همانطور که ۱۳ کشور اعلام کردند با اقدام و موضوع آمریکا مخالف هستند. آنها معتقدند که آمریکا حق ورود به این موضوع را ندارد.

وی افزود: دو موضوع وجود دارد؛ یک زمان می‌گویند استدلال شما غلط است ولی زمانی هم می‌گویند شما حق ورود به این اتاق را نداری که بخوای این استدلال را بکنی.

حکومت ماه های متوالی با این سفر مخالفت کرد ولی اکنون که ایالات متحده خواهان فعال شدن مکانیسم شده اجازه دیدار او را به ایران داد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شامل نمایندگان ۳۵ کشور، ژوئن سال ۲۰۲۰ با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست که بی‌درنگ با آژانس همکاری کامل نشان دهد و امکان دسترسی آژانس به تمام سایت‌های هسته‌ای را فراهم کند.

او افزود: آمریکا شرایط بسیار بدی دارد، و ما معتقدیم  کار با آژانس براساس اصل شفافیت است.

گروسی در حالی به ایران سفر کرده است  که دولت واشنگتن  با نادیده ‌گرفتن مخالفت‌ها برای بازگشت همه تحریم‌ها علیه حکومت اسلامی ایران، اعلام کرد که شمارش معکوس ۳۰ روزه برای بازگشت تحریم‌ها علیه تهران آغاز شده است.