ارزیابی حسین موسویان: «اقیانوس تحریم‌های ترامپ، بازگشت بایدن به برجام را سخت‌تر می‌کند»

حسین موسویان، که در گذشته سخنگوی تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای رژیم  ایران با کشورهای ۱+۵ بوده، و از امور حقوقی و عملی برجام آگاهی دارد، در گفت و گو با روزنامه همشهری، گفت: «بازگشت به برجام با توجه به اقیانوسی از تحریم‌هایی که پرزیدنت ترامپ اعمال کرده برای جو بایدن خیلی سخت‌تر از دستیابی به برجام در دوره اوباماست. اگر این سختی ده برابر نباشد، کمتر نیست».

موسویان افزود:  «در آمریکا رییس ‌جمهوری خیلی راحت می‌تواند تحریم کند، اما نمی‌تواند بردارد و باید اول برود کنگره را قانع کند».

حقوقدانان ایالات متحده بر این باورند که حتی اگر جو بایدن بخواهد به برجام بازگردد، لغو تحریم ها کار ساده ای نخواهد بود.

موسویان در ادامه با اشاره به  قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی گفت که رییس جمهوری ایالات متحده «می‌تواند سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کند اما وقتی بخواهد این را بردارد، باید برود کنگره را قانع کند که چرا به این نتیجه رسیده سپاه سازمان تروریستی نیست».

موسویان  تاکید کرد که «بایدن گفته به برجام برمی‌گردم اما آنقدر تحریم‌های فرا برجامی در دوره ترامپ اعمال شد که کار سخت شده است».

او گفت: «آمدن جو بایدن فرصتی است ولی ما نباید توهم بزنیم، از آنجا که ایالات متحده  روابط خوبی با عربستان سعودی دارد،   مساله اسرائیل همچنان مساله اول سیاست خارجی آمریکا خواهد ماند، اما قضیه «فرصت» برای ایران فقط خلاصه می‌شود در یک نکته، آن هم کاهش تشنج و خصومت بین حکومت ایران و آمریکاست.

او افزود معتقد نیستم  که فرصتی برای «رابطه با آمریکا» ایجاد شده، چون غیرواقع‌بینانه است، حرف باید حساب باشد و شانس داشته باشد، هیچ شانسی برای رابطه دیپلماتیک بین ایران و آمریکا نمی‌بینم ولی مطمئنم رهبری، همین مجلس اصولگرا و دولت می‌خواهند خصومت کاهش پیدا کند.

موسوسان گفت:   پیشنهادهایی در ایران برای ارسال پیام تبریک از سوی محمدجواد ظریف به بایدن شده است،   من معتقدم این کار نتیجه عکس خواهد داد و مخالفم.

سفیر پیشین حکومت ایران در ادامه تاکید کرد که درباره رابطه ایران و آمریکا رهبری تصمیم‌گیر است و اضافه کرد که «ما تا اجماع داخلی نداشته باشیم هیچ تصمیمی در رابطه با آمریکا نمی‌تواند گرفته شود».

او در ادامه گفت که در حال حاضر سه مقطع شامل در پیش روست؛ یک مقطع از الان تا بهمن‌ماه که هنوز ترامپ رییس‌‌جمهوری است که «باید احتمال بدهیم که ته‌مانده‌های تحریم را اجرا کنند، مثل تحریم بورس ایران».و  مقطع دوم که مهم‌تر و تعیین‌ کننده است «دوره ۲۰ ژانویه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران است؛ دوره‌ای که بایدن می‌خواهد به برجام برگردد». در این دوره نباید «گرفتار دعوای داخلی شویم و رفتاری کنیم که بایدن ناامید شود و اقداماتی کنیم که اسرائیل و عربستان دست بالا را داشته باشند».

موسویان در ادامه افزود که  مقطع سوم پیشرو نیز مربوط به تغییر ریاست‌جمهوری ماست که «با دوره بایدن همپوشانی دارد و برداشت من این است که در دوره بعدی اصولگراها روی کار خواهند آمد».

او گفت: منافع ملی رژیم  ایران ایجاب می‌کند «حاکمیت یک‌دست شود»، چون به دلیل دو دستگی “دو جناح سیاسی” در  این سال‌ها یک تصمیم نتوانسته‌ایم بگیریم که با چالش مواجه نشود و بعد هم بگذاریم دست رییس ‌جمهوری اصولگرا باز باشد تا اگر می‌خواهد تقابل کند با حاکمیت یک‌دست بروند به استقبال تقابل و اگر می‌خواهد تعامل کند با همبستگی بتواند این کار را انجام دهد».

حسین موسویان، سفیر پیشین حکومت  در روسیه و سپس آلمان بود. دوره سفارت او در آلمان، مصادف با ترور بختیار، ماجرای قاسملو و مخالفان رژیم ایران  در کافه میکونوس بود که در پی آن اتهاماتی متوجه او شد.

موسویان در این باره گفته بود:  «حوادثی که در دوران مسئولیت من در آلمان پیش آمد، مرا از اینکه بشود یک رابطه پایدار و باثبات حداقل در حوزه اروپا تنظیم کرد، ناامید کرد. هر پیشرفتی که در روابط پیش می‌آمد یک حادثه‌ای رخ می‌داد که باعث عقب‌گرد می‌شد».

او در سال ۸۶ در دوره‌ای که غلامحسین محسنی‌اژه‌ای وزیر اطلاعات بود مدتی به اتهام «جاسوسی» بازداشت شد و پس از آزادی به آمریکا رفت ولی در چند سال گذشته بین دو کشور در رفت و آمد است.