ارزیابی: حماس به علت فشار کورونا، در برابر اسرائیل نرمش نشان داده و حاضر به سازش است

با شدت گرفتن بحران کورونا در نواحی فلسطینی نشین و به ویژه در نوار غزه، چنین به نظر می رسد که اسماعیل هنیه سرکرده گروه تروریستی حماس، که تسلط سیاسی بر نوار غزه را به دست دارد، حاضر است برای گرفتن امتیازاتی از اسرائیل نرمش تاکتیکی نشان دهد و شرایط خود را برای افشای برخی اطلاعات درباره سرنوشت اسیران اسرائیلی که در اسارت خود دارد، آسان تر سازد.

سخن از دو شهروند اسرائیلی می باشد که به اختیار خود به نوار غزه گریختند و حماس آن ها را به اسارت گرفت. یکی از این دو، از اعراب بَدَوی اسرائیل است که احتمال پس از دعوا با خانواده خویش به غزه گریخت و دیگری یک اسرائیلی اتیوپیایی تبار است که خانواده اش می گویند از سلامت روانی برخوردار نیست و رهسپار غزه شد.

همچنین، اسرائیل بر این گمان است که باقیمانده اجساد دو سرباز اسرائیلی که در عملیات نظامی ده سال پیش در غزه جان باختند و فرصت نشد اجساد آن ها به اسرائیل انتقال داده شود، در اختیار حماس است.

گروه حماس پیشتر ادعا کرده بود که برای آزادی این افراد و بازگرداندن باقیمانده پیکرها، خواستار آزادی همه تروریست های فلسطینی زندانی در اسرائیل است. اسرائیل به این خواسته بی اعتنایی کرد.

اکنون چند روزی است که خبر می رسد اسماعیل هنیه سرکرده حماس حاضر است در ازای آزادی دویست و پنجاه تروریست زندانی، اطلاعاتی را درباره سرنوشت آن چهار تن در اختیار اسرائیل بگذارد. اسرائیل نسبت به این پیشنهاد هم بی اعتنایی کرده و پاسخی نداده است.

اسماعیل هنیه برای آن که اسرائیل را به حرف درآورد، این طرح خود را با رسانه ها در میان گذاشته و ادعا کرده که هدفش رهایی همه تروریست های زن و یا سالخورده فلسطینی از زندان های اسرائیل، در این دوران کورونا می باشد.

احتمال میرود که این ابراز نرمش سرکردگان حماس موجب نگرانی حکومت اسلامی ایران شده و علی لاریجانی رئیس مجلس را بر آن داشت که تلفنی با اسماعیل هنیه گفته کند تا از واقعیت امور آگاه شود