ارزیابی درست درآمد: هدف خامنه ای از منع واردات لوازم خانگی کره جنوبی، کلاشی از دولت آن کشور است

سخنانی که در مکالمه تلفنی وزیر خارجه کره جنوبی با همتای ایرانی خود رد و بدل شد، این ارزیابی را تایید می کند که دستور خامنه ای در مورد ممنوعیت واردات لوازم خانگی ساخت دو شرکت کره جنوبی اقدامی باجگیرانه بوده که دولت سئول را ناچار سازد بدهی های نفتی خود را به ایران بپردازد.

این ارزیابی، در گزارش روز گذشته رادیو پیام اسرائیل انتشار یافت – گرچه، علی خامنه ای ادعا کرده بود که هدفش حمایت از تولیدات داخلی است. این وبسایت در گزارش دیروز خود پرسیده بود که اگر خامنه ای قصد حمایت از صنایع داخلی را دارد، چرا واردات لوازم خانگی مشابه از کشور چین را ممنوع نمی سازد.

ارزیابی شده که کره جنوبی بابت خرید نفت از حکومت ایران دست کم سه میلیارد دلار بدهکار است. ولی به علت مشکلات بین المللی تراکنش بانکی با ایران، که علت آن تحریم های آمریکایی می باشد، قادر نیست پول نقد به ایران بپردازد و فقط می تواند کالا و کمک های انسان دوستانه به ایران ارسال دارد.

در مکالمه تلفنی روز گذشته، وزیر خارجه کره جنوبی یک بار دیگر به ایران پیشنهاد کرد که بابت این بدهی اجناس انسان دوستانه به ایران بفرستد. رژیم ایران پیشتر این پیشنهاد را رد کرده و خواهان دریافت پول نقد بود.

درباره مکالمه تلفنی وزیران خارجه دو کشور اطلاعات بیشتری انتشار نیافته است.

روزنامه های تهران نوشتند که حسین امیرعبداللهیان در گفتگو با وزیر خارجه کره جنوبی، به شدت ابراز ناخرسندی کرده از این که دارایی های ایران در آن کشور همچنان مسدود است.

رژیم ایران شش ماه پیش، در چارچوب این تلاش، یک نفتکش متعلق به کره جنوبی را نیز در آب های خلیج فارس به گروگان گرفت و پس از مدتی آزاد کرد. ولی هنوز فاش نشده است که این کشتی ربایی چه سودی برای رژیم داشته است.

اکثر رسانه های همگانی در کره جنوبی دستور خامنه ای را به اختصار منتشر ساختند. تنها یک خبرگزاری خصوصی سئول گزارش نسبتا مفصلی در این زمینه انتشار داد.