ارزیابی در اسرائیل: پس از انفجار بیروت، حزب الله صلاح خود نخواهد دید به تعرض علیه اسرائیل دست بزند

در اسرائیل این گمان مطرح است که انفجار فاجعه بار در بیروت و تلفات سنگین آن و خرابی های گسترده ای که به وجود آورده، حزب الله را از فکر انتقام جویی علیه اسرائیل باز دارد.

اکنون ده روز است که اسرائیل بر شمار سربازان خود در مرزهای لبنان و سوریه افزوده و در آنجا حالت آماده باش برقرار ساخته است. زیرا حزب الله اعلام کرده که یکی از فرماندهان نیروهای آن در سوریه، در جریان حمله هوایی اسرائیل علیه مواضع وابسته به سپاه قدس در حومه دمشق کشته شده و قصد دارد انتقام خون او را از اسرائیل بگیرد.

حزب الله در تلاش نخست خود برای اجرای این تهدید ناکام ماند و انتظار می رفت که به اقدام تازه ای دست بزند. ولی با گذشت یک هفته از تلاش نخستین، تصور می رود که با وضع پیش آمده در بیروت، حزب الله صلاح نداند دوباره برای تعرض به اسرائیل دست به تلاش بزند.

در اسرائیل گمان بر آن است که اگر حزب الله در صدد برآید در شرایط کنونی لبنان به تعرض تازه ای علیه اسرائیل دست بزند و موجب تلفات در میان سربازان و یا شهروندان شود، خشم همگانی مردم را در لبنان برخواهد انگیخت و موقعیت خود را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.

البته پیام تسلیتی که محمد باقر قالیباف رئیس مجلس، امروز (چهارشنبه) خطاب به حسن نصرالله فرستاد، ظاهرا نشان آن است که از دیدگاه رژیم ایران، کشور لبنان به حزب الله تعلق دارد، ولی در جریان تظاهرات گسترده ای که اکنون بیش از دو ماه است در لبنان جریان دارد، معترضین بارها و بارها حزب الله را مسئول مصیبت کشور خود معرفی کرده اند.

قرار بود که حسن نصرالله شامگاه روز گذشته به صورت ویدیویی سخنرانی کند و انتظار می رود که تا حدودی از نیت های حزب الله در آینده نزدیک پرده بردارد. ولی به دنبال انفجار دهشتناک بیروت، او این سخنرانی را باطل کرد و احتمال دارد که امروز بخواهد آن را انجام دهد.

ابراز آمادگی سریع اسراییل برای ارسال کمکهای انسان دوستانه به مردم آسیب دیده لبنان، در رسانه های آن کشور بازتاب یافت و اگر حزب الله بخواهد به کشتار سربازان و یا اهالی شمال اسرائیل دست بزند، تنفر بسیار بیشتری را از سوز مردمان لبنان به سوی خود خواهد کشید.

وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتس و وزیر خارجه گبی اشکنازی، که هر دو از حرب آبی و سفید هستند، شب گذشته، ساعتی پس از انتشار خبر انفجار، به ملت لبنان تسلیت گفتند و آمادگی اسرائیل را برای اعطای هرگونه کمک انسان دوستانه به مردم لبنان اعلام داشتند. اسرائیل این ابراز آمادگی را از طریق صلحبانان سازمان ملل و مجاری دیپلماتیک دیگر، برای دولت بیروت فرستاد، ولی تاکنون پاسخی دریافت نکرده است.

علیرغم مطرح بودن این احتمال که حزب الله در شرایط کنونی صلاح نداند علیه اسرائیل به اقدام تعرضی دست بزند، آماده باش ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی کشور همچنان ادامه خواهد یافت.