ارزیابی در اسرائیل: گمان نمی‌رود که رژیم ایران در آینده نزدیک به اسرائیل تعرض جنگی کند

سربازان اسرائیلی در دامنه کوه حرمون (جبل الشیخ) در مرز اسرائیل با سوریه

بلند پایگان نظامی و امنیتی اسرائیل بر این گمان هستند که در حال حاضر خطر فوری از جانب حکومت اسلامی ایران، امنیت اسرائیل را تهدید نمی کند و زندگی باید به حال عادی ادامه یابد. یکی از نشان های هشداری و هشیاری مقامات ارتشی، دستور بسته شدن تفریحگاه حرمون در نزدیکی مرز با سوریه بود که گردشگران در آن جا به اسکی می پردازند. به دستور ارتش، این مکان که هر روز هزاران نفر اسرائیلی از آن دیدن می کنند، روز گذشته (آدینه ) بسته بود. ولی ارتش اعلام داشت که از امروز می تواند به طور عادی بازگشایی شود. ولی خود مسؤولان مکان گفتند که همچنان بسته نگاه می دارند تا برخی تعمیرات لازم را تکمیل کنند.

ارتش اسرائیل به هشیاری و آمادگی ادامه می دهد، ولی هیچ فعالیت خاصی در این زمینه به چشم نمی خورد.

با این همه، هنوز اسرائیل بعید نمی داند که رژیم ایران در صدد برآید در چارچوب اقدامات انتقام جویانه ای که هنوز ماهیت آن روشن نیست، به امنیت اسرائیل نیز آسیب برساند و سپاه قدس در سوریه و همچنین حزب الله در لبنان و حماس و جهاد اسلامی در غزه را وسیله قرار دهد.

شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی گفت که اسرائیل از طریق دولت مصر برای سرکردگان گروه های تروریستی در غزه پیام فرستاده که مبادا فریب فشارهای رژیم ایران را بخورند و علیه اسرائیل به اقدام دست بزنند، زیرا واکنش اسرائیل بسیار کوبنده و برایشان دردناک خواهد بود.

وزیر دفاع نفتالی بنت روز گذشته (آدینه) با امیران ارتش و کارشناسان امور امنیتی، به بررسی پیامدهای قتل قاسم سلیمانی و بازتاب آن بر امنیت اسرائیل پرداخت که به دنبال آن دستور داده شده تفریحگاه اسکی در کوه حرمون (جبل الشیخ) از سر گرفته شود. ولی قرار است کابینه محدو سیاسی – امنیتی اسرائیل در یکی از روزهای آینده تشکیل جلسه دهد و به بررسی های اساسی تری بپردازد.

در ارزیابی ها آمده است که شاید رژیم ایران بترسد به طور مستقیم و یا توسط مزدوران منطقه ای خود، علیه خاک اسرائیل به عملیاتی دست بزند. ولی این احتمال مطرح است که سفارتخانه های اسرائیل در جهان و یا نهادهای اسرائیلی و یهودی در آن کشورها هدف قرار گیرد و از این رو بر میزان اقدامات امنیتی افزوده می شود.

ایالات متحده نیز این احتمال را از نظر دور نداشته که رژیم ایران به سفارت خانه ها و یا نهادهای وابسته به ایالات متحده در کشورهای جهان و به ویژه در ممالک آفریقایی دست به تعرض بزند.

ایالات متحده بر شمار سربازان خود در کشورهای خاورمیانه افزوده، ولی رژیم ایران ممکن است در نقاط دیگر جهان در صدد اجرای عملیات تعرضی براید.

بنیامین نتانیاهو دیدار رسمی از یونان را ناتمام گذاشت و بعدازظهر روز گذشته (آدینه) به اسرائیل بازگشت تا در مباحثات مربوط به بازتاب قتل قاسم سلیمانی، حضور فعال داشته باشد.

یک دیدگاه

  1. باید تفکرتعرض ونابودی وکشتن سایر ادیان بویژه یهودیان را از رژیم ددمنش خائن به وطن ایران گرفته شود. اگر بخواهد چنین کارهای پلیدی دست بزند بایدبداند که در عدالتخانه های بین المللی مورد محاکمه جدی قرارخواهد گرفت. حتی رجزخوانی سران بی دین وتروریست سپاه قدس وسپاه پاسداران هم باید از آنها ساقط شود.

Comments are closed.