ارزیابی در تهران: واژگون شدن اتوبوس حامل گزارشگران محیط زیست، توطئه ای عمدی از سپاه پاسداران بود

کشته شدن دو بانوی گزارشگر محیط زیست در جریان سرنگون شدن اتوبوس حامل گزارشگران، از دیدگاه برخی آشنایان امور ایران، این گمان را تقویت می کند که حادثه دلخراش روز گذشته عمدی بوده و حلقه ای از تلاش عوامل تندرو در رژیم ایران علیه مدافعان محیط زیست در کشور می باشد.

خود مقامات رسمی حکومت تائید می کنند که اتوبوس حامل حدو چهل نفر از گزارشگران محیط زیست دارای اشکالات فنی زیادی بوده و مجوز حرکت نداشته است.

آن چه سوء ظن در مورد توطئه جنایت را تقویت می کند آن است که از ابتدا کاملا آشکار بوده که ترمزهای اتوبوس به خوبی کار نمی کند و ممکن است حادثه آفرین شود.

در سال های اخیر، سپاه پاسداران و دیگر عوامل پرنفوذ رژیم، کارزار بی رحمانه ای را علیه تلاشگران محیط زیست آغاز کردند که باعث زندانی شدن شماری از آنان و حتی خودکشی یکی از شخصیت های برجسته شد.

دو گزارشگری که در جریان واژگونی اتوبوس کشته شدند، ریحانه یاسینی و مشاط کریمی نام داشتند که یکی از آن ها در آستانه ازدواج بود.آن ها گزارشگران دو خبرگزاری ایرنا و ایسنا بودند که هر دو متعلق به حکومت است. بیست و یک تن ز خبرنگاران محیط زیست روزنامه ها و رسانه های دیگر نیز زخمی شدند.

 

شماری از خانواده های خبرنگاران جانباخته و یا زخمی شده به دیدار عیسی کلانتری رئیس محیط زیست رفتند و برخی از آنان در حالی که اشک می ریختند، خواستار رسیدگی فوری و مجازات مسئولان شدند.

صدا

حکومت اعلام کرد که راننده اتوبوس را به اتهام بی مبالاتی بازداشت کرده است. ولی آگاهانی که این حادثه را یک توطئه از پیش طراحی شده می دانند که هدف از آن، از صحنه خارج کردن همه تلاشگران محیط زیست بوده، می دانند و بر این باورند که سپاه پاسداران قصد دارد با ارتکاب این گونه جنایات، صدای اعتراض مردم را نسبت به فجایع طبیعی که در ایران در حال رخ دادن است، خاموش کند.

در مورد کارزار سپاه علیه محیط بانان در دو سال اخیر را نیز تلاشی برای پنهان نگاه داشتن اماکن مخفی فعالیت های اتمی و موشکی رژیم می دانند