ارزیابی رسمی ارتش اسرائیل: خلبانان اف ۱۶ با وجود خطر اصابت موشک به مأموریت ادامه دادند

یک هیات فنی از نیروی هوایی اسرائیل که مامور شده بود علت سقوط جنگنده اف ۱۶ را در جریان بمباران هدف های نظامی در سوریه بازرسی کند، امروز (یکشنبه) نتایج یافته های خود را به ژنرال گادی آیزنکوت ارائه کرد.

در این نتیجه گیری گفته شده است که دو خلبان هواپیما دچار اشتباه رفتاری شده بودند. زیرا در حالی که آن ها اطلاع یافتند که به سوی هواپیما موشک زمین به هوا شلیک شده است، به جای آن که از صحنه دور گردند، به انجام ماموریت ادامه دادند.

این هواپیما در خاک سوریه هدف قرار گرفت، ولی خلبانان پیش از آن که با چتر نجات فرود آیند، هواپیما را به سوی خاک اسرائیل هدایت کردند.

جنگنده اف ۱۶ در خاک اسرائیل سقوط کرد و خلبانان نیز خود در این خاک فرود آمدند. ولی یکی از آن ها به شدت زخمی شد و دومی زخم های سبک برداشت و پس از چند روز معالجه، اکنون یک هفته است که به پرواز بازگشته است.

امید می رود که خلبان دوم نیز به زودی بیمارستان را ترک گوید.

حکومت اسلامی ایران و حزب الله لبنان و ارتش سوریه، سقوط جنگنده اسرائیلی را یک “پیروزی” بزرگ دانسته و ادعا کرده بودند که “افسانه برتری نیروی هوایی اسرائیل باطل شده است”.

در ۳۴ سال گذشته این نخستین بار بود که یک هواپیمای جنگی اسرائیل بر فراز خاک دشمن هدف قرار می گرفت.

در مدت شش سالی که جنگ داخلی در سوریه جریان دارد، هواپیماهای اسرائیلی بیش از یک هزار بار بر فراز آن کشور پرواز کرده و صدها ماموریت تهاجمی انجام داده بودند.

در روز واقعه نیز جنگنده های اسرائیلی دوازده هدف نظامی و از جمله انبار پهپادها را در خاک سوریه منهدم کردند.

در گزارش هیات بازرسی گفته شده که در مجموع، ماموریت هواپیماهای اسرائیلی در خاک سوریه به خوبی اجرا شده، ولی خلبانان دچار اشتباه رفتاری شده بودند.

ژنرال گادی ایزنکوت پیش از ظهر امروز (دوشنبه) از پایگاه نیروی هوایی این جنگنده ها دیدن کرد و گزارش بازرسان به او ارائه شد.