ارزیابی “روزنامه دولتی ایران”: کشور در روند پیر شدن قرار دارد.

روزنامه ایران چاپ تهران، ارزیابی کرد که بزودی،  ایران پیرترین کشور جهان در ۳۰ سال آینده خواهد شد. علی خامنه ای  در سال‌های اخیر چندین بار از سیاست‌های کنترل جمعیت در ایران انتقاد کرده و خواهان افزایش جمعیت شده بود.

روزنامه ایران  در شماره امروز خود نوشت: چندی پیش محمد اسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت اعلام کرد، با  کاهش بیش از ۱۷۰ هزار نفری زاد و ولد ، جمعیت ایران در روند پیرشدن قرار دارد و نسبت سالمندان کمی بالاتر رفته و با ادامه این روند ،ایران  در ۳۰ سال آینده به پیرترین کشور جهان تبدیل خواهد کرد.

روزنامه ایران در ادامه نوشت: «بر اساس آخرین یافته‌ها، نرخ رشد جمعیت کشور به زیر یک درصد سقوط کرده‌است.

این روزنامه دولتی در مقاله خود اورده است: آن طور که مشاور عالی وزیر بهداشت اعلام کرده «جهان در طول ۷۰ سال گذشته حدود۵ سال پیرتر شده‌است، یعنی میانگین سنی از ۲۶٫۶ به ۳۱٫۳ سال رسیده‌است اما در حدود ۶۰ سال گذشته ایران ۱۰ سال پیرتر شده‌ است و میانگین سن از ۲۰٫۲ سال به ۳۰ سال رسیده‌است.

 مسئله ناگوارتر آن که این اتفاق ثابت نمی‌ماند و همچنان در مسیر پیری کشورمان هستیم. این در حالی است که اکنون کمتر از ۱۰ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند و ما کشور جوان تلقی می‌شویم. در سال ۱۳۹۵ (شمسی) که آخرین سرشماری مستند نفوس متعلق به آن سال است، جمعیت کشور با نرخ رشد سالانه ۱٫۲۴ درصد نسبت به سال ۱۳۸۵(شمسی) به حدود ۷۹ میلیون و ۹۲۶هزار نفر رسیده‌است».

علی خامنه‌ای در سال‌های اخیر بارها به اهمیت افزایش جمعیت اشاره کرده و جمعیت ۱۵۰ میلیونی را برای ایران هدف‌گذاری کرده که قرار است با طرح‌هایی مانند ممنوعیت فروش محصولات ضد‌بارداری و جلوگیری از بارداری، تبلیغ الگوی زنان خانه‌نشین، سه ماه تحفیف در دوره سربازی به ازای هر فرزند و … به نتیجه برسد.

گفتنی است که بر اساس آخرین سرشماری اکنون ساعت جمعیتی ایران شمار جمعیت این کشور را حدود ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام می‌کند.