ارزیابی روزنامه لوموند: رژیم ایران موقعیت خود را در کشورهای عرب همسایه از دست می دهد

لوموند گفت  : ایران برای توجیه حضور خود در منطقه بهانه تراشی‌های می کند و هم چنان  شعار مقاومت علیه اسرائیل را سر می‌دهد

روزنامه فرانسوی لوموند  در یک مقاله تحلیلی، ارزیابی کرد که موقعیت کنونی ایران در جهان عرب بعد از تظاهرات اخیر در عراق و لبنان،  متزلزل شده است و بهانه‌های بکار گرفته شده رژیم ایران در خصوص مقاومت در برابر اسرائیل برای توجیه دخالت‌های سیاسی نظامی خود در سوریه ، عراق و لبنان دیگر قابل توجیه نیست و افکار عمومی دنیای عرب دیگر آنها را بر نمی‌پذیرد.

لوموند درادامه نوشت :  حکومت ایران ایران برای نخستین بار احساس می‌کند که با سلطه و هیمنه‌اش در منطقه مخالفت می شود. چه در عراق یا لبنان یا سوریه. رژیم ایران با حمایت از گروه های تروریستی در منطقه  فکر می کرد، تردد میان تهران به بغداد و دمشق و بیروت دیگر بدون پرداخت هیچگونه عوارض برای ایرانی‌ها تضمین شده است.

لوموند نوشت : حکومت ایران برای نگه داشتن گروه های مقاومت اش در سوریه لبنان و عراق هزینه های بسیاری کرده است و با حضورش در کنار حزب الله لبنان و حشدالشعبی و زینبیون در عراق و سوریه  تضمین کننده جایگاهی برای ایران در دنیای عرب بوده و تهران را از حق وتو در عراق، لبنان و سوریه برخوردار می‌سازد.

لوموند گفت  : ایران برای توجیه حضور خود در منطقه بهانه تراشی‌های می کند و هم چنان  شعار مقاومت علیه اسرائیل را سر می‌دهد تا ارسال استحکامات نظامی برای هم پیمانان منطقه‌ای خود در محور بیروت – دمشق – بغداد را توجیه کند ولی چگونه قادر خواهد بود تامین مالی زرادخانه موشکی حزب الله و آموزش شبه نظامیان در عراق و تاسیس پادگان‌ها در سوریه را توجیه کند ؟

گفته شده است که همه این دستاویزها در خصوص مقاومت علیه اسرائیل اگر توانسته بود، بخشی از افکار عمومی دنیای عرب را متقاعد سازند‌، اکنون بی اثر شده‌اند اما در حال حاضر اینگونه توجیهاتی کار ساز نیست چرا که اسرائیل هم اکنون تنها بخش کوچکی از خاک لبنان را در کشتزارهای “شبعا” در اشغال دارد که در اصل متعلق به سوریه است‌.

این روزنامه در پایان نوشت : جناح تندرو در ایران تا چه زمان قادر خواهند بود زمام قدرت را در دست داشته باشند؟.