ارزیابی: «روسیه، برنده اصلی اشتباهات دیپلماتیک ایالات متحده در منطقه خاورمیانه محسوب می شود»

نیروهای آمریکایی در اردوگاه های نظامیان کرد سوریه در حال رقص کردی در کنار دختران پیشمرگه کرد سوریه

تحلیلگران اسرائیلی می گویند که همه رویدادهای یک سال اخیر خاورمیانه به سود دیپلماسی روسیه تمام شده که با مهارت بسیار توانسته است از تحولات این منطقه بهره برداری سیاسی کند.

برخی تحلیلگران می گویند که این کارزار دیپلماتیک روسیه با ورود گسترده به جنگ داخلی سوریه آغاز شد و دولت کرملین توانست جای پای خود را در آن سرزمین مستحکم سازد و این امر اهرمی برای افزایش نفوذ روسیه در ایران و ترکیه بود.

همچنین اشتباهات سیاسی ایالات متحده در بیرون راندن سربازان خود از سوریه، به عربستان نشان داد که نمی تواند به دولت ایالات متحده اعتماد کند و احتمال دارد که در برابر حمله نظامی احتمالی رژیم ایران تنها بماند و از این رو به دولت روسیه روی آورده و پذیرای پرزیدنت پوتین گردیده که توانست قراردادهای بازرگانی و نظامی کلانی با دولت ریاض امضا کند.

اکنون پوتین به امارات عربی متحده رفته و ممک است آن امیرنشین را نیز به سوی خود بکشاند.

تحلیلگران اسرائیلی با ابراز نگرانی از این رویدادها، می گویند که سیاست های اشتباه دولت ایالات متحده این فرصت را به روسیه داده و ممکن است پیامدهای خطرناکی داشته باشد.

آن ها می گویند که در حال حاضر تلاش روسیه مصروف آن است که ارتش ترکیه ار از سوریه براند و از قدرت گرفتن دولت آنکارا در بخش شمالی سوریه جلوگیری کند. دولت مسکو یک طرح سیاسی برای رسیدن به این هدف ارائه داده، که نسبت به امکان عملی گردیدن آن ابراز تردید می شود.

ارتش روسیه با فرستادن واحدهای از نیروهای مستقر در سوریه به نواحی شمالی آن کشور نشان داد که از حضور ارتش ترکیه به شدت ناخرسند است و می خواهد آن را مهار کند.

سفیر روسیه در اسرائیل در مصاحبه ای که شب گذشته (سه شنبه) از تلویزیون اسرائیل پخش شد، تاکید کرد که با پایان گرفتن جنگ داخلی در سوریه، باید همه نیروهای خارجی و از جمله ترکیه و ایران از آن سرزمین بیرون روند. این سیاست تا کنون بارها توسط وزیر خارجه روسیه و شخص پرزیدنت پوتین نیز بیان شده بود.

دختران پیشمرگه کرد سوریه