ارزیابی: روسیه حاضر است علیه منافع حکومت ایران در سوریه، با ایالات متحده همکاری کند

در رابطه با ابراز آمادگی رئیس جمهوری ایالات متحده برای دیدار با همتای ایرانی خود، به هدف گفتگو درباره برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران، دو تحلیلگر سرشناس آمریکایی گفتند که بهتر است پرزیدنت ترامپ به فکر دیدار با شخص علی خامنه ای باشد، زیرا ملاقات و گفتگو با حسن روحانی سودی نخواهد داشت، زیرا در ساختار سیاسی حکومت اسلامی ایران، رئیس جمهوری  دارای اختیارات عمده نیست و سخن گفتن با او ممکن است یک امر بیهودی و بی نتیجه باشد.

پرزیدنت ترامپ در ماه های اخیر چند بار گفته است که در انتظار آمادگی رهبران حکومت اسلامی ایران برای دیدار با او می باشد. ترامپ بر این باور است که فشارهای اقتصادی بر رژیم ایران، بتدریج آنقدر سنگین خواهد شد که حکومت چاره ای جز بازگشت به دور میز مذاکرات با ایالات متحده را نخواهد داشت. ولی همیشه، سران حکومت ایران این ابراز آمادگی را با قاطعیت رد کرده اند.

از دیدگاه سران رژیم ایران، تنفرزائی علیه ایالات متحده، یکی از حلقه های اصلی بسیج مسلمانان متعصب جهان علیه فرهنگ غرب و باورهای مدرن می باشد که آن گروه ها این عقاید را برای جهان اسلامی بسیار خطرناک می دانند.

حکومت ایران، همچنین تصور می کند که با ایجاد خشونت و ستیز علیه ایالات متحده، می تواند ادعای رهبری جهان اسلام را داشته باشد. پرزیدنت ترامپ با تکرار آمادگی خود برای دیدار با سران حکومت اسلامی، مقامات رژیم را در تنگنا قرار داده است. احتمال می رود که خود او نیز می داند که سران رژیم این فراخوانی و ابراز آمادگی را رد خواهند کرد و آن را یک نکته امتیاز  دیگر برای خود می داند.

این گزارش ها در حالی منتشر می شود که از دیدار دوباره بین سران ایالات متحده و کره شمالی سخن می رود. برخی دیپلمات ها می پرسند چگونه است که دیکتاتور کره شمالی با ترامپ دیدار می کند، ولی در تهران همچنان شعار مرگ بر آمریکا سر می دهند.