ارزیابی: «سخنرانی سراسر دروغ و فریبکاری رئیسی، در واقع به هدف خوش کردن دل علی خامنه ای بود»

سخنرانی ابراهیم رئیسی خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل، که از پیش ضبط شده بود، با واکنش های گزنده ای از جانب تحلیلگران روبرو شد که آن را مجموعه ای از دروغ پردازی و ترفند بازی و تلاش برای گمراه کردن مردم جهان و دادن شعارها و وعده های بی اساس تلقی گردید.

بیشترین انتقاد از این سخنان، که برخی تحلیلگران آن را “یک انشای دبستانی” توصیف کردند، نسبت به ادعای رئیسی در مورد برنامه های مسالمت آمیز و غیر نظامی رژیم ایران در راه رسیدن به انرژی هسته ای بود.

رژیم همیشه ادعا کرده بود که برنامه اتمی ایران به هدف استفاده صلح آمیز از این انرژی است و این در حالی که اکثر مراحل غنی سازی و توسعه اتمی ایران، فقط کاربرد نظامی دارد و این پرسش نیز مطرح می گردد که اگر رژیم ایران ادعای استفاده مسالمت آمیز دارد، پس چرا به غنی سازی ۲۰ درصدی و حتی ۶۰ درصدی روی آورده که تنها کاربرد آن، برای تولید بمب هسته ای است.

پیشتر نیز جواد ظریف وزیر خارجه وقت رژیم ادعا کرده بود که خامنه ای فتوایی در ممنوعیت تولید سلاح هسته ای صادر کرده، امری که یک صحنه سازی بیشتر نبود. آگاهان در آن زمان گفتند که حتی اگر خامنه ای چنین فتوایی صادر کرده باشد، با این بهانه که “شرایط تغییر کرده است” می تواند آن را باطل و بی ارزش سازد.

مسلما اگر رژیم ایران به سوی استفاده از انرژی اتم در امور غیرنظامی روی داشت، به تولید فلز اورانیوم و یا طراحی کلاهک اتمی و غنی سازی شصت درصدی روی نمی آورد. ایران اگر مقاصد جنگ طلبانه نداشت، می توانست اورانیوم غنی شده مورد نیاز امور غیرنظامی خود را به قیمت ارزان از کشورهای تولید کننده خریداری کند.

یک تحلیلگر ایرانی گفت که نطق رئیسی، نه خطاب به جامعه جهانی، بلکه تنها برای رضایت خاطر رهبر حکومت تهیه شده بود. رئیسی در این سخنرانی از پیش ضبط شده، ایالات متحده را مورد حملات گزنده ای قرار داد که حتی در سخنرانی محمود احمدی نژاد در همایش سالیانه مجمع عمومی شنیده نشده بود.

رئیسی در برشمردن دستاوردهای “خیره کننده” حکومت اسلامی ایران از جمله ادعا کرد که یکی از معدود کشورهای جهان بوده که توانسته است واکسن ضد کورونا بسازد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، ادعا کرد که دولت او در پی تعامل با کشورهای دیگر جهان است. این ادعا در همان حالی بیان می شود که او ابراز خشونت با آمریکا را به اوج رساند و همزمان، بیرون رفتن سربازان آمریکایی از افغانستان را یک دستاورد اسلامی تلقی کرد و تا حدودی، افتخار آن را متوجه رژیم ایران دانست و همزمان تاکید کرد که رژیم ایران به حمایت از گروه هایی که آن ها را “جبهه مقاومت” می نامد، ادامه خواهد داد. آن چه جبهه مقاومت در فرهنگ رژیم ایران نامیده می شود، در واقع رساندن پول و اسلحه به گروه های ترور است.

مقایسه سخنرانی رئیسی با نطق پرزیدنت بایدن نیز می تواند جالب توجه باشد: رئیس جمهوری ایالات متحده بیاناتی بسیار آرام و صلح طلبانه بیان داشت. او گفت که رسیدن رژیم ایران به اتم را منع می کند و هرگز امکان ساخت بمب هسته ای به آن رژیم را نخواهد داد. ولی همزمان گفت که از راه دیپلماتیک در این راه گام برخواهد داشت و تکرار نکرد که اگر دیپلماسی به نتیجه نرسد، او راهکارهای دیگر را به آزمون خواهد گذاشت.

در مقابل، سخنان رئیسی لبریز از رهبر علیه آمریکا و علیه اسرائیل و در تایید سیاست های ستیزه جویانه علی خامنه ای بود که در واقع می تواند نشان دهد مسیر آینده دولت او در امور بین المللی، منطقه ای و حتی داخلی ایران باشد.