ارزیابی سخنگوی دولت: ده درصد از آتش سوزی‌های گسترده در ایران عمدی بوده است

علی ربیعی  سخنگوی دولت، درباره علت آتش سوزی های اخیر در ایران ارزیابی کرده گفت: ۱۰ درصد از آتش‌سوزی‌های عمدی بوده است. ولی به گفته آشنایان امور، احتمال میرود که موارد عمدی خیلی بیشترباشد و پرسش اینست که چه کسانی به آتش سوزی های عمدی و همزمان دست می زنند

در هفته‌های گذشته اخبار مربوط به آتش‌سوزی در گوشه‌وکنار ایران به کرات شنیده شد. از آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد گرفته تا پارک‌های جنگلی تهران و سایر شهرستان ها اما  خبر آتش‌سوزی جنگل‌ها هم‌چنان هم برای بسیاری دیگر از مناطق ایران هشداردهنده است.

سخنگوی دولت در این زمینه افزود:   «۱۰۳ مورد از این آتش‌سوزی‌ها به صورت آگاهانه و یا سهل‌انگارانه صورت گرفته است و به ۱۵۰ نفر مظنون شده‌ایم که تحت سؤال و جواب قرار گرفته‌اند، اما نظر نهایی باید توسط نیروی انتظامی و قوه قضاییه اعلام شود».

علی ربیعی گفت:  دولت ۱۵ میلیارد تومان به سازمان جنگل‌ها و ۵۰ میلیارد تومان برای تجهیز هلی‌کوپتر به وزارت دفاع و ۲ میلیارد تومان برای خرید ایستگاه ویژه حمل آب تخصیص داده است.

این در حالی که پس از شروع آتش‌سوزی‌ها در مناطق مختلف ، بسیاری از افراد محلی که با دست‌ خالی برای خاموش کردن آتش به مناطق جنگلی رفته بودند، از ناکارآمدی مدیریت مقابله با حریق گله می گفتند.

سهیل قیاسی، مدیرعامل شرکت هلی‌کوپتری ایران، با انتقاد از نحوه مدیریت مقابله با آتش گفته بود که هلی‌کوپترهای این شرکت در اورژانس هوایی یاسوج و گچساران، مستقر شده اما تاکنون راجع به خاموش کردن و مهار آتش چیزی به ما نگفته‌اند.

محمد درویش، کارشناس باسابقه محیط زیست نیز پیشتر گفته بود که «حدود ۱۰ هزار هکتار از جنگل‌ها در آتش‌سوزی‌های اخیر از بین رفته است و تمام ۱۴ استان زاگرس‌نشین ما مستعد آتش‌سوزی هستند و به مرور همه آن‌ها آتش خواهند گرفت».

در روزهای گذشته رئیس اداره منابع طبیعی بهبهان از دستگیری دو مظنون آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده خاییز خبر داده بود و گفته بود که «این افراد دلیل این اقدام خود را اختلاف بر سر مرتع دام بیان کردند.»

در جریان آتش‌سوزی‌های گسترده در مناطق جنگلی ایران گونه‌های گیاهی و جانوری متعددی از بین رفته‌اند که بازگرداندن آن‌ها به چرخه حیات بسیار زمان‌بر و یا در برخی موارد ناممکن است.

استانداری تهران نیز روز گذشته (دوشنبه) از بازداشت گروهی که به آتش زدن جنگل‌ها و مراتع اقدام کرده بودند، خبر داده بود. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران هم گفته بود که ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها منشا انسانی  و عمدی داشته

قاضی پیشین اجرائیات شهرستان لواسانات، که هم اکنون نیز فراری است،  متهم به دریافت اخذ رشوه ۵۰۰ هزار یورویی شده است.  با شروع دادگاه رسیدگی به پرونده فساد گسترده در قوه قضاییه و اظهارات نماینده دادستان درباره تخلفات معاون سابق صادق لاریجانی ، گوشه‌های بسیاری از فساد سازمان‌یافته در قوه قضاییه حکومت آشکار شده است.