ارزیابی: سرکوبگری و کشتار در نواحی کردنشین، بیشتر از برخی دیگر از نقاط ایران بوده است

سازمان فعالان حقوق بشر ایران ارزیابی کرد که  کرمانشاه بیشترین آمار بازداشت شدگان رادر بین استان های کشور بعد از کلانشهر تهران داشته است .و هر روز هم بر آمار آ ن افزوده می شود .

گفته شده است که  بر اساس گزارش‌ها با وجود نگهداری زندانیان بسیار بیش از ظرفیت عادی سلول‌ها، بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی و سپاه در این استان دیگر ظرفیت ندارد.

بهمن ریحانی، فرمانده “سپاه نبی‌اکرم” استان کرمانشاه، گفت : “اکثر لیدرهای” اعتراضات “شناسایی و دستگیر شده‌اند و نظام اسلامی با سلب‌کنندگان امنیت جامعه و قطاع‌الطریق به شدت برخورد می‌کند.

وی  اشاره ای به تعداد افراد بازداشت شده وجزئیات این اعتراضات نکرده است .

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، گفت که در اعتراضات اخیر، “هفته گذشته “در کرمانشاه برخی اعضای گروه‌های تروریستی داعش، پژاک و دیگر گروه‌های معاند دستگیر شدند.

بازوند، افزود :  دستگیرشدگان ،در تخریب اموال مردم و دولت نقش داشتند و خیلی از واحدهای اقتصادی شهر کرمانشاه را به آتش کشیدند. که با آنان برخورد قاطع و قانونی خواهد شد

استاندار کرمانشاه در حالی این سخنان را مطرح می کند که مردم کرمانشاه  مانند دیگر شهرهای ایران تظاهرات مسالمت آمیزی داشته و این نیروهای امنیتی بوده که این اعتراضات را با شلیک مستقیم به مردم به خشونت کشانده اند

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز پیشتر  گفته بود که معترضان اشرارند و این اعتراض‌ها را نیز “جنگ امنیتی دشمن” توصیف کرد.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، نیز پیشتر  اعتراض‌های ضد حکومتی اخیر ایران را به “ارتجاع منطقه، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها” نسبت داده و گفته بود : تعداد آنان بسیار اندک است و بزودی توسط نیروهای امنیتی سرکوب خواهند شد .

هنوز شمار زیادی از خانواده های زندانیان بازداشتی از وضعیت فرزندان خود بی خبرند و شمار دقیق کشته شدگان هنوز اعلام نشده است .نیروهای امنیتی با محدودیت اجساد جانباختگان را در اختیار خانواده هایشان با پرداخت پول قرار می دهند و به آنان هشدار می دهند که تدفین فرزندانشان را شبانه و بدون مراسم برگزار کنند .

در ادامه این گزارش نوشته شده است که  در اعتراض‌های اخیر ایران دستکم ۴۸۰۰ نفر در ۱۸ استان ایران بازداشت شد‌ه‌اند.

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه، پیشتر گفته بود که در جریان اعتراض‌های اخیر که در ۲۸ استان رخ داده است . وضعیت امنیت شهرها با تدابیر شدید امنیتی مواجه شده است . حال  به این ترتیب در صورت مشخص شدن آمار ۱۰ استان دیگر تعداد افراد بازداشت شده بیشتر خواهد بود.