ارزیابی: شدت درگیری تعرضات حماس از غزه علیه مردم اسرائیل، خوش خدمتی به رژیم ایران

یک تحلیلگر اسرائیلی درباره علت افزایش تعرضات از جانب حماس، این گروه، همراه با سازمان تروریستی دیگری به نام “جهاد اسلامی آزادی فلسطین” که توسط رژیم ایران برپا شده، قصد دارند به رژیم ایران نشان دهند که مبالغ اهدایی کلان آن، به هدر نرفته و فلسطینیان در غزه بر شدت تعرضات خود علیه اسرائیل افزوده اند. این تحلیلگر به نام الیئور نوی نوشت که حماس اکنون احساس می کند که از چهار طرف مورد محاصره قرار دارد و تنگنا روز به روز افزایش می یابد.

اشاره این تحلیلگر به اقدام هفته پیش بود که به دنبال ادامه حملات بادبادکی به خاک اسرائیل و سوختن چند میلیون متر مربع از زمین های کشاورزی و بیشه زارها، اسرائیل واردات هرگونه مصالح به غزه را ممنوع ساخت و اعلام داشت که از طریق گذرگاه “کِرِم شالوم” تنها به مواد غذائی و دارو و تجهیزات پزشکی اجازه عبور داده خواهد شد.

این تحلیلگر همچنین نوشت که حماس به علت سیاست های غلط خود، در آستانه ورشکستگی کامل اقتصادی قرار دارد و با به راه انداختن یک چنین بحران جنگی وخیم، امید دارد که کشورهای عرب و دولت های جهان و سازمان های بین المللی به نجات آن بیایند و کمک های مالی کلان به عمل آورند.

برخی کارشناسان اسرائیلی می گویند که یکی از هدف های رژیم ایران در تشویق سازمان های ترور در غزه، برای ادامه عملیات تعرضی، آن است که اسرائیل در جبهه غزه درگیر شود و فرصت نداشته باشد در جبهه سوریه به وارد آوردن ضربات جنگی علیه سپاه قدس ادامه دهد. ولی آشنایان امور نظامی می گویند که اسرائیل در همان زمان، می تواند در دو جبهه به رویارویی با ترور و تعرض ادامه دهد.

سخنگوی کُمیساریای رسیدگی به پناهندگان فلسطینی در غزه، اعلام داشت که فقر و محنت در آن سرزمین به درجه ای رسیده که مردم با روی آوردن به خشونت بیشتر، دیگر چیزی ندارند که از دست بدهند. او گفت که مبالغ اهدایی به این نهادِ وابسته به سازمان ملل، بسیار کاهش یافته و آن ها در حال حاضر فقط شصت میلیون دلار بودجه دارند.

گفتنی است که در هیچ کشور جهان سابقه ندارد که کمیسیاریای پناهندگان، مدت هفتاد سال متمادی همچنان خود را مسؤول تامین رفاه افرادی بداند که پدارنشان در جنگ هفتاد سال پیش علیه اسرائیل، از خانه های خود فرار کرده اند و کشورهای عرب به آن ها امکان اِسکان نداده اند.

تنها در ده سال اخیر، در نتیجه جنگ های داخلی در نقاط مختلف جهان بیش از بیست میلیون نفر آواره شده اند که سازمان ملل رسیدگی به آن ها را از مدت ها پیش متوقف ساخته است. ولی علیرغم ثروت کلانی که در برخی کشورهای عرب وجود دارد، و نیاز آن ها به نیروی انسانی، فلسطینیان همچنان خود را آواره می دانند و دست تقاضا به سوی نهادهای بین المللی دراز می کنند.

2 دیدگاه‌

  1. این فتنه زیر سر اخوندهاست اصلا کارشان همین است خودشان دم به تله نمی دهند اما دیگران را تشویق می کنند تا برایشان کار کنند/ اگر اسرائیل در ازای هر بادبادک یا خمپاره مزدوران خامنه ای را در سوریه بمباران کند راه حل را یافته است.

  2. باز اسرائیلی ها چقدر مردمان خوب و سیاست مدارانشان چقدر با منش هستند که تاکنون نه تنها از مردم ایران خرده نگرفته بلکه از ایشان در برابر حکومت جبر اسلامی در مجامع بین المللی دفاع کرده اند.
    – نعمات خدا بر ملت یهود و اسرائیل عزیز.
    – امیدوارم دوست خوب ما آقای نتانیاهو و خانواده محترم شان همیشه سلامت باشند.

    با تشکر

Comments are closed.