ارزیابی: شیوه رفتاری طالبان برای تسلط بر افغانستان، کپی برداری از شیوه‌های خمینی در “انقلاب” ایران است

سرکردگان طالبان که بر کابل مسلط شده و در واقع کنترل سراسر افغانستان را به دست گرفته‌اند، اعلام کردند که کارمندان دولتی از امروز (سه شنبه) به سر کارهای خود باز گردند و زندگی به حال عادی درآید. در روزهای اخیر، از هنگام تسلط طالبان، کابل به شهر مردگان مبدل شده بود و تنها در فرودگاه بین‌المللی شهر بود که ده‌ها هزار نفر گرد آمده بودند و می‌کوشیدند به ترتیبی خود را به خارج از کشور برسانند.

سرکردگان طالبان همچنین در اظهارات غیررسمی و بدون آن که از آنان نام برده شود، ادعا کرده‌اند که به سربازان و فرماندهان ارتش و آنانی که در گذشته از نزدیکان حکومت بوده‌اند کاری ندارند. حتی یکی از افراد طالبان گفته است که آن‌ها عفو عمومی اعلام می‌کنند و به انتقام جویی دست نمی‌زنند.

در مورد زنان و دختران گفته‌اند که از این پس با سوادآموزی دختران مخالفتی نخواهند کرد. در مورد سیاست خارجی، آن‌ها ظاهرا اعلام کرده‌اند که همه سفارتخانه‌ها در امان خواهند بود و طالبان قصد تعرض به کشورهای همسایه و یا عملیات تحریک آمیز را ندارند.

بدین سان، طالبان در مراحل سرنوشت سازی که می‌کوشد تسلط خود بر افغانستان را تحکیم و تثبیت کند، همانند روح الله خمینی در هفته‌های نخست به قدرت رسیدن، وعده‌هایی می‌دهد تا مردم افغانستان را آرام و کشورهای جهانی را گمراه کند.

در این مرحله، برای طالبان بسیار مهم است که در داخل افغانستان با کمترین مخالفت و درگیری روبرو باشد و در صحنه بین المللی مایل نیست در مرحله کنونی مورد تحریم و یا شاید عملیات تهاجمی قرار گیرد.

سازمان ملل و شورای امنیت در نشست روز پیش (دوشنبه) خواستار شده بودند که طالبان موازین حقوق انسانی و شهروندی را رعایت کنند.

وعده‌های غیررسمی که از جانب افراد ناشناس در کابل داده شده، دوران وعده‌های طلایی روح الله خمینی را به یاد می‌آورد. در همان هفته‌های نخست انقلاب بود که رژیم، تحمیل روسری را آغاز کرد و هنگامی که گروهی از زنان خشمگین خود را به دفتر ابوالحسن بنی صدر رساندند و به تظاهرات اعتراضی پرداختند، بنی صدر ادعا کرد که با بیت رهبری تماس گرفته و گفته شده که شایعات در مورد لزوم رعایت روسری برای زنان در ادارات دولتی، “شایعه پراکنی از جانب صهیونیست‌ها” بوده است.

روزنامه اطلاعات، ۲۰ اسفندماه ۱۳۵۷

ولی دنیا نباید به هیچ یک از دروغپردازی‌های طالبان در مورد مسالمت جویی آنان و احترام به حقوق انسانی شهروندان و همچننین توقف فتنه‌گری در منطقه اعتماد کند. آن‌ها همانگونه که در مورد قصد ورود به کابل دروغ گفته بودند، مسلما اجازه تحصیل به دختران را نیز نخواهند داد و وعده‌های دیگر آنان نیز جز یک دروغ بزرگ چیز دیگری نیست.

همین واقعیت که طالبان اعلام کرده‌اند که قصد برپایی “امارت اسلامی” دارند، ثابت می‌کند که زنان در افغانستان به زودی به قرون وسطی بازگردانیده خواهند شد و هرگونه آزادی بیان ناپدید خواهد شد و دستگیری‌های گسترده به وقوع خواهد پیوست.

ماموران طالبان از روز گذشته (دوشنبه) به دفتر اکثر روزنامه‌ها رفته و با سردبیران و روزنامه نگاران گفتگو کرده و به آن‌ها هشدار داده‌اند که مبادا مطلبی برخلاف میل طالبان انتشار یابد.

همچنین، رادیو و تلویزیون دولتی افغانستان فقط به پخش قرائت آیات قران بسنده می‌کند. این واقعیت که القاعده در افغانستان شکل گرفت و طالبان خاستگاه آن بود، وعده اربابان جدید کابل را در مورد عدم دخالت در کشورهای خارجی بی اعتبار می‌سازد.

بعید نیست که گروه‌های ترور دوباره در افغانستان شکل بگیرند و افراد القاعده که در حال حاضر در شمال پاکستان پناه جسته‌اند، به افغانستان باز گردند و فعالیت تروریستی خود را از سر گیرند.

بسیاری از رفتارهای گذشته طالبان، و اکنون، شیوه ترفند بازی آنان برای رسیدن دوباره به قدرت، رفتارهای خمینی و سران حکومت اسلامی ایران را به یاد می آورد.