ارزیابی صادق زیبا کلام: در سال آینده، بالاخره تندروترین جناح رژیم با آمریکا توافق می کند

صادق زیبا کلام  تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه تهران این دیدگاه را مطرح ساخت که به موجب آن،  اصولگرایان تندرو که امروز دائما تماس با ایالات متحده را ممنوع می خوانند، خود بالاخره در سال آینده با دولت واشنگتن به توافق های سیاسی خواهند رسید.

زیبا کلام با اشاره به اینکه پرزیدنت  ترامپ به خوبی می داند که حسن روحانی یا ظریف در ایران کار‌ه ای نیستند،و تمام تصمیم گیری ها در دست  تندرو‌ها ی کشور است، اگر او بتواند با آن‌ها به توافق برسد، این توافق مثل برجام نیست که تندرو‌ها زیرش بزنند و نگذارند موفقیت آمیز شود؛ بنابراین احتمال اینکه توافق یا نرمش قهرمانانه‌ای بین تندرو‌ها و ترامپ در سال ۱۴۰۰ صورت بگیرد بسیار زیاد است.

زیبا کلام گفت: یعنی تندرو‌ها چاره‌ای ندارند جز اینکه به سمت و سوی یک نرمش قهرمانانه بروند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: با مصیبت‌هایی که کرونا ایجاد کرده به علاوه وضع نامساعد اقتصادی و فشار‌های بیشتر از سوی آمریکا و جامعه جهانی، خطرات و تهدیداتی همچون اعتراضات آبان سال گذشته مسئله‌ای نیست که تندرو‌ها نسبت به آن تفاوت باشند.

وی گفت: تندروها  می‌دانند که واقعا دیگر مردم از نظر فشار‌های اقتصادی دارد جانشان به لبشان می‌رسد؛ بنابراین سعی می‌کنند به شکلی با کنار آمدن با آمریکا لااقل مقداری وضع اقتصادی بهتر شود. چون آن وقت روحانی هم نیست که اگر وضع اقتصادی بهتر شود سودش به او برسد بلکه وقتی وضع اقتصادی سال آینده در نتیجه کنار آمدن با ترامپ بهتر شود، همه سودش به تندرو‌ها می‌رسد و آن‌ها می‌توانند به قشرها و لایه‌هایی که به شدت تحت فشار اقتصادی هستند، بگویند ببینید وقتی روحانی بود وضع شما چگونه بود، ولی الان وضع چقدر بهتر شده است!

یک دیدگاه

  1. زیباکلام در اشتباه محض است. نرمش قهرمانانه سیاست امام حسن روحانی بود که به سرمنزل مقصود نرسید… تندروها رویارویی حسینی را در پیش خواهند گرفت و احتمال برخورد بیش از هر زمانی خواهد شد……………. همین الان قایقهای سپاه موی دماغ ناوگان ترامپ شده اند…

Comments are closed.