ارزیابی: صبر و انتظار ایالات متحده نسبت به بازگشت رژیم ایران به مذاکرات اتمی، رو به پایان است

وزیر خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن مانورهای رژیم ایران در مورد احتمال بازگشت به مذاکرات برجامی را نکوهش کرد و گفت: بعید است که در یک مدت قابل پیش بینی با رژیم ایران به امضای یک توافق جدید دست یافت. این گفته نشان می دهد که مقامات آمریکایی پس از سه ماه انتظار برای بازگشت دولت آخوند رئیسی به مذاکرات برجامی، شکیبایی خود را از دست می دهند و نسبت به آن ابراز تردید می کنند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید ایران در این هفته گفت که بازگشت ایران به مذاکرات یک امر حتمی است. ولی حاضر نشد تاریخی برای آن تعیین کند. احمد اسلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی رژیم و همچنین شخص رئیسی نیز از امکان بازگشت به مذاکرات سخن گفته اند ولی هیچ زمانی را برای این اقدام رژیم تعیین نکرده اند.

وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به این ترفند بازی حکومت ایران، روز گذشته (پنجشنبه) گفت: «توپ در زمین حکومت اسلامی ایران است، ولی مدت صبر کردن آمریکا برای از سرگیری گفتگوها طولانی نخواهد بود».

این سخنان بلینکن در حالی انتشار می یابد که کشورهای اروپایی و حتی روسیه نیز به ایالات متحده پیوسته و از رژیم ایران می خواهند مذاکرات را از سر گیرد.

علی خامنه ای اخیرا گفت که همه تحریم ها باید برداشته شود، و گفت که اگر چنین نشود، برای رژیم ایران اهمیتی ندارد و به راه خود ادامه خواهد داد.

این سخنان، امکان توافق بین دو کشور را بسیار ضعیف تر می کند، به ویژه آن که بلینکن از قرارداد جدیدی در رابطه با فعالیت های اتمی ایران سخن گفت و تحلیلگران یادآوری می کنند که از هنگام امضای توافق اولیه برجام تا کنون، رژیم ایران چنان گام های بلندی در راه رسیدن به بمب هسته ای برداشته که برجام پیشین را از اعتبار انداخته است.

ولی هم خامنه ای و هم حسن روحانی و طبیعتا هم ابراهیم رئیسی گفته و می گویند که برجام پیشین باید بدون یک کلمه کم یا یک کلمه زیاد، همان گونه که بوده، بازگردانیده شود.

در واکنش به تخلفات وخیمی که رژیم ایران در رابطه به تعهدات برجامی خود مرتکب شده است، آنتونی بلینکن گفت: «مسیر بازگشت به برجام، هر لحظه تنگ تر می شود».

وزیر خارجه فرانسه ژان ایو لودریان روز گذشته گفت که دولت پاریس و کشورهای بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده اتفاق نظر دارند که رژیم ایران باید هرچه زودتر به مذاکرات برجامی باز گردد.

حسین امیرعبداللهیان در توجیه این امر که چرا رژیم از بازگشت به مذاکرات برجامی طفره می رود، گفت: در شش دوره مذاکرات پیشین در وین، گفتگوهای بسیار انجام شده و روی مطالبی توافق شده که دولت جدید برای شناخت و بررسی مفهوم آن ها نیاز به زمان دارد. در عین حال، او گفت که ایران “به زودی” و پس از پایان بررسی اسناد، به مذاکرات باز خواهد گشت. ولی تاریخی برای آن تعیین نکرد.

دکتر رضا تقی زاده، تحلیلگر برجسته امور ایران و جهان، امروز (آدینه) پرسید: چگونه است که ایالات متحده چند سال پیش به این تصور نادرست که رژیم صدام حسین در عراق مشغول تولید بمب اتمی است، آن سرزمین را مورد حمله نظامی قرار داد و حتی خاک عراق را اشغال کرد و بعدا هم معلوم شد که این اطلاعات نادرست بوده است. ولی اکنون که همه شواهد و قرائن حکایت از نزدیک شدن رژیم ایران به بمب هسته ای وجود دارد، آمریکا این چنین مماشات می کند».

دکتر تقی زاده که با شبکه تلویزیونی “ایران اینترنشنال” سخن می گفت، شیوه رویارویی دولت پرزیدنت بایدن با مسائل اتمی رژیم ایران را جدی ندانست.