ارزیابی: عربستان سعودی عامل تشویق امارات و بحرین برای روابط با اسرائیل بود. سودان در راه است

برخی تحلیلگران امور خاورمیانه به این ارزیابی رسیده اند که دولت عربستان سعودی، گرچه هنوز برای عادی سازی روابط با اسرائیل ابراز آمادگی علنی نکرده، ولی در واقع نقش اصلی را در اقدام امارات عربی متحده و بحرین در راستای عادی سازی روابط با اسرائیل، در پشت پرده ایفا کرده است.

دولت ریاض، گرچه هنوز به اسرائیل بله نگفته، ولی به چند اقدام حسن نیت نسبت به این کشور دست زده که یکی از آن ها گشودن آسمان عربستان سعودی به روی پرواز هواپیمای تجارتی اسرائیل می باشد. در گذشته نیز گزارش هایی منتشر شده بود که به موجب آن ها، در صورتی که اسرائیل بخواهد به یک حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی حکومت ایران دست بزند، عربستان به جنگنده های اسرائیلی اجازه خواهد داد از حریم هوایی آن کشور بگذرند. این ارزیابی هرگز به طور رسمی مورد تایید قرار نگرفته است.

سخنرانی های شدیدالحن شماری از رهبران و بلندپایگان امیرنشین ها خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل، از عمق نگرانی آنها نسبت به ادامه فتنه گری های رژیم ایران حکایت می کند و بری تردید یکی از عوامل کشانده آن ها به سوی اسرائیل است که دارای بزرگترین قدرت نظامی در منطقه است و رژیم ایران از واکنش های آن بیم دارد.

روزنامه گاردین چاپ لندن، در گزارشی نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و فرزند ملک سلمان، سران امارات و بحرین را قاطعانه تشویق کرده بود که هرچه زودتر در راه دوستی با اسرائیل گام بردارند.

گاردین ارزیابی کرد که دولت عربستان تا پایان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، پیش از برداشتن گامی در رابطه با اسرائیل صبر خواهد کرد.

ملک سلمان که ۸۴ سال سن دارد و در نطق خود خطاب به سازمان ملل، رژیم ایران را یک رژیم تروریست در منطقه توصیف کرد، هنوز خود را به طرح صلح هیجده سال پیش دولت عربستان سعودی، که مورد تایید اتحادیه عرب نیز قرار گرفت پایبند می داند. ولی احتمال قوی می روزد که بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده و روشن شدن نتایج آن، دست به کار شود.

در مورد سودان نیز، محافل خبری می گویند که تلاش گسترده ایالات متحده برای کشاندن آن کشور به عادی سازی روابط با اسرائیل همچنان ادامه دارد. به گفته این محفل، خود دولت موقت سودان به برداشتن این گام کِرایش بسیار دارد. ولی در این فرصت می خواهد امتیازاتی نیز بگیرد. دولت خُرطوم از جمله خواهان حذف نام آن کشور از گروه های تروریستی از جانب ایالات متحده و دریافت یک کمک مالی و یا وام کلان از آمریکاست.

سودان در دوران حکومت عمر البشیر دست همکاری به رژیم ایران داده و به یک رشته عملیات تروریستی علیه دولت های غربی و از جمله ایالات متحده روی آورده بود.