ارزیابی: علی خامنه ای با سخنان خود درباره کرانه باختری، به نتانیاهو کمک کرد دره اردن را برای اسرائیل مطالبه کند

صدها تن از مخالفان سیاست بنیامین نتانیاهو در مورد الحاق دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری، قصد دارند امشب در میدان مرکزی تل آویو که میدان رابین نامیده می شود گرد آیند و به تظاهرات دست بزنند. پلیس اسرائیل ابتدا به علت نگرانی از شیوع کورونا، با برگزاری چنین همایشی را ممنوع ساخت. ولی پس از فشار و اصرار شهروندان، موافقت کرد که این اقدام اعتراضی، با احترام به حق آزادی بیان، برگزار گردد، به شرط آن که شمار شرکت کنندگان از دو هزار تن فراتر نرود.

آگاهان گفتند که کنترل شمار شرکت کنندگان امری غیر قابل کنترل است و فاصله گذاری اجتماعی را نیز نمی توان در چنین تظاهرات گسترده ای تامین کرد.

بالاخره پلیس اسرائیل به این خواست مخالفان الحاق گردن نهاد و تظاهرات امشب برگزار می شود.

در گزارش های پیشین آمده است که دولت جدید اسرائیل به نخست وزیری نتانیاهو قصد دارد سی در صد از کرانه باختری را به طور رسمی به خاک اسرائیل ضمیمه کند. این زمین ها شامل دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری است که دولت نتانیاهو از سال ها پیش تعهد کرده که حتی پس از رسیدن به توافق با فلسطینیان، برچیده نخواهند شد.

برنامه الحاق این بخش از کرانه باختری به خاک اسرائیل، حتی با مخالفت گروه هایی در داخل حزب آبی و سفید به رهبری بنی گانتس روبرو شده، ولی خود گانتس به احتمال قوی با این برنامه مخالفتی ندارد.

کشورهای اروپایی و همچنین ممالک عربی با این برنامه اسرائیل قویا ابراز مخالفت کرده اند. ولی در اسرائیل ارزیابی می شود که این مخالفت ها قاطع نیست و نباید مانع اجرای برنامه شود.

ارزیابی در اسرائیل بر این گمان است که اگر پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده این کار انجام نگیرد، ممکن است فرصت از دست برود.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که علی خامنه ای به پیشرد این برنامه نتانیاهو خدمت شایسته ای کرده است. خامنه ای هفته پیش گفت که باید اسلحه قاچاق وارد کرانه باختری کرد تا سازمان های ترور فلسطینی بتوانند از آن جا نیز اسرائیل را مورد تعرض قرار دهند. این سخنان، عملا نشان داد که تسلط اسرائیل بر خط جغرافیایی کرانه باختری رود اردن، برای جلوگیری از قاچاق اسلحه، تا چه حد مهم است و برای تامین امنیت شهروندان اسرائیلی ضروری می نماید.