ارزیابی: فرستادن دو بمب افکن سنگین دیگر آمریکایی از نوع بی ۵۲ نه به هدف جنگ، بلکه هشدار است

دو فروند دیگر از هواپیماهای بمب افکن سنگین از نوع بی ۵۱ ارتش ایالات متحده از فراز اسرائیل گذشتند و راه خود را به سوی عربستان سعودی و امیرنشین های عرب ادامه دادند. آشنایان امور نظامی یادآوری کردند که این پنجمین بار در ظرف یک ماه اخیر است که ایالات متحده بمب افکن های سنگین خود را به سوی حوزه خلیج فارس می فرستد.

بسیاری از رسانه های خارجی در روزهای اخیر گزارش های مشروحی درباره احتمال وقوع یک درگیری جنگی گسترده، در روزهای پیش از پایان ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ منتشر کرده اند. ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل همچنان ارزیابی می کند که خطر بروز جنگ بسیار ضعیف کرد – مگر آن که یک رویداد پیش بینی نشده رخ دهد که موجب تلفات و خونریزی گسترده گردد و ایالات متحده برای حفظ حیثیت خویش، ناچار به واکنش شود.

رسانه های آمریکایی نوشتند که در جریان رزمایش موشکی و پهپادی سپاه پاسداران که در کویر مرکزی ایران انجام گرفت، یک موشک بالستیک به سوی اقیانوس هند شلیک شد که در فاصله چند کیلومتری از ناو هواپیمابر نیمیتز به دریا افتاد. نیمیتز همان ناو هواپیمابر است که تا دو هفته پیش در حوزه خلیج فارس مستقر بود، ولی به آن دستور داده شد از منطقه دور شود و در اقیانوس هند لنگر اندازد.

مقامات آمریکایی گفته بودند که هدف از این اقدام، ابراز حسن نیت به هدف کاهش تنش در منطقه بوده است.

شماری از تحلیلگران احتمال داده بودند که پرزیدنت ترامپ در آخرین روزهای زمامداری خود، در صدد وارد آوردن یک ضربه سنگین نظامی بر رژیم ایران باشد. با آن که سه روز به پایان ریاست جمهوری او باقی مانده، برخی منابع خبری همچنان این گمان را معتبر و محتمل می دانند. ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که پرواز بمب افکنهای بی ۵۲ آمریکایی، نشان نیت شروع جنگ نیست، بلکه به هدف بازدارندگی انجام گرفته و هشداری به حکومت ایران است که از عملیات تحریک آمیز دوری جوید.

در هفته های اخیر، نیروهای مسلح رژیم ایران به سه رشته عملیات نمایشی زیر عنوان “رزمایش” دست زدند که هدف از آن قدرت نمایی و هشدار دادن به ایالات متحده بوده است.

در این روزهایی که حکومت در ایالات متحده در مرحله انتقالی قرار دارد، سپاه به خود جرات می دهد به این گونه نمایش ها بپردازد و حتی قدرت موشکی خود را آن گونه به رخ ایالات متحده بکشد که موشک بالستیک را به فاصله کمی از یک ناو هواپیمابر آمریکایی شلیک کند. بدیهی است که اگر این موشک به طور غیر عمد به خود ناو اصابت می کرد و باعث وقوع یک فاجعه بزرگ می رسد، آتش یک جنگ ناخواسته شعله ور می گردید.