ارزیابی محافل حکومت ایران: انتقادهای گزنده مقام عربستان از رهبران فلسطینی، “زمینه ساز” روابط با اسرائیل است

در واکنش به انتقادات شدیدی که از زبان یک مقام عربستان سعودی علیه رهبران گروه های فلسطینی بیان شد، رسانه های حکومت ایران این ارزیابی را عنوان کرده اند که دولت ریاض با انتشار این گونه سخنان، زمینه ساز برقراری روابط بین عربستان با اسرائیل می باشد.

پس از آن که امارات و بحرین در سه هفته پیش، نیت خود را برای عادی سازی روابط با اسرائیل علنی کردند و مراسم رسمی در کاخ سفید اجرا شد، ارزیابی گردید که دولت عربستان ممکن است سومین کشوری باشد که در این راستا گامی می گذارد.

امیر بندر بن سلمان که یکی از فرزندان پادشاه عربستان است و از قدرت زیادی برخوردار است، در گفتگوی با سامانه خبری العربیه، سران کنونی فلسطینی را افرادی نالایق خوانده بود که با در پیش گرفتن سیاست های غلط ، مردم خود را به بیراهه می برند.

این شاهزاده سعودی از جمله گفت: «آنچه از رهبری فلسطینی شنیدیم، واقعا دردناک است و نمی توان چیزی گفت. اما عجیب نیست که آن ها از عباراتی  استفاده می کنند که بسیار ظالمانه است. از جمله می گویند که امیرنشین ها، از پشت به فلسطینی ها خنجر زده اند که چنین اتهاماتی نمی تواند مورد قبول باشد».

سران فلسطینی، و همچنین مقامات رسمی حکومت ایران، عادی سازی روابط بین امارات و بحرین با اسرائیل را “خیانت به آرمان فلسطینی” توصیف کرده اند.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که این سخنان امیر بندر بن سلمان نشان می دهد که رهبران عربستان و امیرنشین ها تا چه حد از زیاده خواهی ها و ستیزجویی های رهبران فلسطینی خسته شده اند.