ارزیابی معاون پیشین آژانس بین المللی: حتی بمباران کامل از جانب اسرائیل، برنامه اتمی ایران را متوقف نمی کند

در واکنش به هشدارهای سران اسرائیل که گفته بودند اگر برنامه های اتمی ایران به مرحله خطرناک برسد، اسرائیل ناچار به حمله نظامی خواهد شد، معاون پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که چنین حمله ای نیز نمی تواند برای یک مدت طولانی، رژیم ایران را از دنبال کردن برنامه های هسته ای به هدف تولید بمب، باز دارد.

اسرائیل از احتمال سازش بین دولت پرزیدنت بایدن و حکومت ایران درباره مسائل اتمی ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است که اگر تنها بماند، برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران به اقدامات لازم دست خواهد زد.

در واکنش به رویکرد اعلام شدۀ اسرائیل، اولی هاینونن معاون پیشین آژانس بین المللی انرژی اتم، در واکنش به این هشدارها گفت که رژیم ایران همیشه یک برنامه ذخیره ای دارد که ممکن است آن را به کار اندازد.

هاینونن گفت که با توجه به این استدلال، حتی حمله نظامی یکباره، خطر اتمی شدن رژیم ایران را به طور همیشگی برطرف نخواهد ساخت.

هاینونن در طول سال ها خدمت به عنوان معاون آژانس بین المللی، با برنامه های اتمی رژیم ایران به خوبی آشنایی دارد.

این کارشناس، در مصاحبه ای به روزنامه یسرائیل هیوم (اسرائیل امروز) گفت که رژیم ایران شمار زیادی سانتریفیوژ ساخته و گفته بود که بسیاری از آن ها را هنوز وارد رده نکرده است و بنابراین، حتی اگر اسرائیل تاسیسات شناخته شده و موجود را نابود سازد، حکومت ایران ذخیره هایی برای خویش تهیه کرده است.

هاینونن به دولت پرزیدنت بایدن توصیه کرد که در راه رسیدن به توافق با رژیم ایران شتاب نکند، بلکه به برپایی یک ائتلاف منطقه ای و بین المللی علیه برنامه های اتمی رژیم ایران برپا سازد.

یادآوری می شود که دولت عربستان سعودی، در کنار اسرائیل بارها نگرانی خود را نسبت به برنامه های اتمی ایران بیان کرده و هشدار داده است که آن کشور نیز ممکن است به استفاده از انرژی اتمی براید.