ارزیابی مقامات امنیتی اسرائیل: آشوب های روز گذشته در مرز غزه، کمتر از هفته های پیش بود

صحنه دیگری از اجتماع فلسطینیان در نزدیکی مرز اسرائیل در غزه

مقامات امنیتی اسرائیل ارزیابی می کنند که رویهمرفته، اغتشاشات روز گذشته (آدینه) در خط مرزی اسرائیل با غزه، بسیار کمتر از دفعات قبل بوده و حتی حماس تلاش کرده است که نگذارد این آشوب های به درگیری های شدید کشانده شود.

آشنایان امور شمار شرکت کنندگان در تظاهرات خشونت بار روز گذشته را حدود ده هزار نفر ارزیابی کردند که در مقایسه با بسیاری از دفعات گذشته، بسیار کم بوده است.

آن ها همچنین می گویند که اغتشاشات بیشتر از دو ساعت ادامه نیافت و تظاهرکنندگان در ساعات بعدازظهر به خانه های خود بازگشتند، و این در حالی که در موارد پیشین، عملیات خشونت بار، حتی تا پاسی از شب گذشته، ادامه می یافت.

از دیدگاه کارشناسان امنیتی، یک نشان دیگر از کاهش تشنج آن بود که آشکارا دیده می شد ماموران حماس تلاش می کنند نگذارند که آشوبگران به جدار مرزی اسرائیل نزدیک شوند و قصد پاره کردن آن را داشته باشند.

در گزارش های آمده است که اسرائیل از طریق دولت مصر به حماس و سازمان های تروریستی دیگر در غزه هشدار داده بود که اگر خشونت ادامه یابد و به عملیات مسلحانه کشانده شود، و یا اگر دوباره از غزه به سوی شهرهای اسرائیل موشک شلیک گردد، واکنش ارتش اسرائیل بسیار دردناک خواهد بود.

ارزیابی می شود که حماس این هشدار اسرائیل را درک کرده و مایل به افزایش خشونت نیست، زیرا ممکن است موجب حمله نظامی گسترده اسرائیل شود – که بعید می نماید حماس و دیگر سازمان های ترور بتوانند آن را تحمل کنند.

در تظاهرات روز گذشته کسی کشته نشد و اداره بهداشت غزه از بیش از صد زخمی خبر داد که اکثر آن ها در اثر آتش زدن لاستیک و استنشاق گاز اشک آور دچار مسکلات تنفسی شده بودند.

با این همه، رفتار حماس و دیگر سازمان ها در روزهای آینده نشان خواهد داد که آیا آن ها قصد کاهش تنش را دارند و یا آن که در روزهای آینده دوباره خشونت و عملیات مسلحانه را از سر خواهند گرفت.

اسرائیل در روزهای گذشته، شمار زیادی تانک و خودروی زرهی در طول خط مرزی مستقر ساخته و سربازان بیشتری را به آن ناحیه فرستاده بود.

 

3 دیدگاه‌

  1. نگاه کنید به این مردم متوحش و بی سواد و خود فروخته اینها برای جهان خطرناک هستند نه تنها برای اسرائیل . این مردمی که در عکس ها می بینید نمایندگان شیعیان هستند به رهبری ایران . پس ایرائیل به حق است از خود دفاع کند .

Comments are closed.