ارزیابی: ممنوع ساختن لوازم خانگی کره جنوبی، تسلیم شدن به دستورات دولت چین و همچنین برای انتقام گیری است

دستور خامنه ای در مورد ممنوعیت واردات لوازم خانگی ساخت کره جنوبی، همانند او در مورد ممنوعیت واردات واکسن فایزر، با واکنش ها تمسخرآمیز تلقی شد و انتقادهای شدیدی از این دستور در شبکه های اجتماعی انتشار یافت.

خامنه ای در این دستور غافلگیرکننده و بی سابقه خود، ادعا کرده که هدفش حمایت از تولیدات داخلی می باشد. ولی این یک ادعای بیهوده و دروغ است. زیرا در سال های اخیر، تولید داخلی نه تنها مورد حمایت دولت و حکومت قرار نگرفته، بلکه سپاه پاسداران و افراد بانفوذی که به دنبال سود شخصی خود هستند، بیشترین تلاش را به عمل آورده اند که صنایع داخلی رشد نکند.

آشنایان امور می گویند که تنها نتیجه این دستور آن خواهد بود که بازرگانان سودجوی وابسته به رژیم، و شاید هم سپاه پاسداران، قطعات مورد نیاز برای ساخت ماشین لباسشویی، خشک کن و لوازم خانگی دیگر را از کرده جنوبی وارد کرده و خود در ایران مونتاژ کنند و ناچار باشند آن را به قیمت گرانتری، و شاید هم با کیفیت پایین تر، به مشتری عرضه کنند.

مونتاژ قطعات، هیچ کمک واقعی به حکایت از محصولات داخلی محسوب نمی شود.

کاربران شبکه های اجتماعی، در ارتباط با این دستور غیر کاردانی خامنه ای پرسیده اند که اگر هدف خامنه ای، واقعا حمایت از تولیدات داخلی بوده، پس چرا واردات مشابه را از چین و کشورهای دیگر ممنوع نساخته است؟

ساده ترین نتیجه این دستور عجیب خامنه ای آن است که وارد لوازم خانگی از چین افزایش خواهد یافت. آیا این است علت واقعی صدور این دستور از جانب رهبر حکومت؟

از هنگامی که چین به طور گسترده وارد بازار مصرفی ایران در حکومت اسلامی شده، بسیاری از صنایع و تولیدات ایران دچار ورشکستگی گردیده است. زیرا قیمت ها در مورد کالای چینی آنقدر پایین است که کمتر کارخانه داخلی می تواند با آن رقابت کند.

ایران تا پیش از به قدرت رسیدن حکومت اسلامی و حتی در سال های نخستین آن رژیم، دارای کارخانجات سطح بالایی مانند کارخانه ارج بود که لواز خانگی تولید می کرد. ولی با هرچ و مرج اقتصادی در حکومت ایران و به بازار آمدن دلالان و سودجویان حکومتی، از کارخانه نیز به فلاکت دچار شده است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که علت واقعی دستور خامنه ای در دو واقعیت است که کاملا جنبه سیاسی دارد و با حمایت ادعایی از خودکفایی و دفاع از تولیدات داخلی، کاملا بی ارتباط است.

البته خامنه ای بارها از “خودکفایی” سخن گفته، ولی این اصطلاح نیز در اقتصاد جهانی کنونی حز یک شعار مردم فریبانه ارزش واقعی ندارد. در دنیای امروز اگر تولید کالایی که می توان آن را به قیمت ارزان خرید، در داخل ایران گران تمام می شود، باید به تولید کالاهایی تمرکز کرد که قابل رقابت با کشورهای دیگر باشد.

به گفته این تحلیلگر، علت اصلی صدور دستور خامنه ای، تعهدی است که رژیم ایران در چارچوب قرارداد ۲۵ ساله، نسبت به چین به دوش گرفته است. گرچه از جزئیات این قرارداد محرمانه خبری منتشر نشده، ولی بی تردید یکی از مواد آن می تواند برتری دادن به کالاهای چینی بر کالاهای مشابه از کشورهای دیگر می باشد.

علت دوم به گفته این تحلیلگر، وارد آوردن فشار بیشتر بر دولت کره جنوبی است که چند میلیارد دلار بابت خرید نفت به ایران بدهکار است و به علت تحریم های آمریکایی، نمی تواند آن را به صورت نقد بپردازد و به جای حاضر به فروش دارو و آذوقه و وسایل به ایران بوده که خامنه ای آن را رد کرده است. به گروگان گرفتن یک نفتکش کره ای در دو ماه پیش نیز نتوانست این مشکل را برطرف کند و اکنون خامنه ای فرصت را برای وارد آوردن فشار بیشتر بر دولت سئول مناسب دانسته است.